Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Šlágr sezóny je tady: Spartu čeká bitva o čelo ligy v Plzni

Sport

  9:00
PRAHA - V Plzni se mohou chlubit, že mají k fotbalovému titulu ze všech týmů nejblíž. Nikdo jiný se v lize od začátku sezony nedrží před Spartou. Jenže dnes večer už to platit nemusí – na prvním místě může dojít ke střídání.

Plzeň - Teplice (radost fotbalistů Plzně) foto: ČTK

Nebo také ne. Lídr soutěže by si rád zachoval výjimečné postavení. Před vyprodaným stadionem přivítá svého nejvážnějšího pronásledovatele. Buďte si jistí, že víc třaskavý náboj už žádné střetnutí do konce sezony mít nebude. 

Anketa LN

1. Bude šlágr atraktivní?
2. Kdo může rozhodnout?

Tomáš Poštulka
(Nejúspěšnější období ve Spartě prožil brankář v letech 1997 až 2001, kdy klubu pomohl k pěti titulům v řadě, za Plzeň chytal v sezoně 2008/09 a útočil s ní na evropské poháry.)

1. Přál bych si, aby padly čtyři góly jako loni v dubnu, kdy zápas skončil 2:2. Spíš si ale myslím, že nakonec rozhodne jedna trefa. Přesto doufám, že dva nejlepší týmy ligy nabídnou atraktivní podívanou.
2. Oba kluby jsou stejně silné, proto rozhodne nějaká maličkost nebo aktuální forma jednoho hráče. Třeba plzeňský Pavel Horváth by mohl předložit jednomu ze svých spoluhráčů geniální a klíčovou přihrávku.

Horst Siegl
(Čtyřnásobný král ligových střelců si za Plzeň zahrál krátce na sklonku kariéry v roce 2004, nejlepší léta ale prožil ve Spartě, kde nastřílel většinu ze svých 176 ligových gólů.)

1. Přeju si to samé, co fanoušci – krásný zápas lídra ligy s jeho pronásledovatelem. Mám ale strach, že se budou bát, aby neudělali chybu a skončí to jako na podzim. Kéž by padl rychlý gól, který by to otevřel.
2. Možná rozhodnou standardní situace, které má Plzeň dobře nacvičené. Motivovaní budou především bývalí sparťané Kolář, Rezek a Horváth. Letenští zase budou spoléhat na útočná esa Kweukeho, Kadlece a Pekharta.

Jan Berger
(Jeden z největších idolů sparťanských fanoušků v 80. letech začínal v Plzni. O angažování reprezentačního záložníka usiloval slavný Real Madrid.)

1. Střetnutí těchto soupeřů by mělo nabídnout neobyčejnou podívanou, jako když ve Španělsku hraje Real Madrid s Barcelonou. Čekám pohledné utkání dvou silných mužstev, které skončí remízou.
2. Sparťanský útočník Leonard Kweuke se venku trefuje častěji, protože soupeř doma nebrání tolik jako na Letné. Za Plzeň může zase skórovat skoro každý, protože o střílení gólů se tam stará pravidelně několik hráčů.

Boj o mistrovský pohár se totiž dávno zúžil v sólo pro suverénní dvojici v čele. Sparta v něm patří mezi tradiční účastníky, titul získala už pětatřicetkrát. Plzeň podobnou zkušenost nemá. Na západě Čech se už dávno nevyhýbají myšlenkám na historický úspěch. Doma navíc drží neporazitelnost.

"Právě teď musíme ukázat svoji sílu. Kéž by takových zápasů bylo deset do roka, určitě z něj nejsme vyklepaní," nabádá trenér Plzně Pavel Vrba.

Kweuke začal mluvit česky
Mělo by jít o opravdovou fotbalovou událost, která kvalitou vybočí z šedivé reality české ligy. Tým s nejlepším útokem se poměří s mužstvem s nejpevnější obranou, na hřiště se mohou dostat tři hráči, kteří už nastříleli deset a¨více gólů. Útočník Sparty Leonard Kweuke v propagačním klipu na klubovém webu začal kvůli zápasu s Plzní dokonce poprvé mluvit česky. "Síla, tradice, Sparta, titul," opakuje ve videu Kweuke. Když učitelka ukáže křídou na slovo Plzeň, kamerunský útočník sahá po pivu. "Pivo nech mně, ty dávej góly," nabádá ho učitelka.

To Kweuke zvládá v poslední době s přehledem. Od konce října skóroval v šesti ze sedmi zápasů. Nejen kvůli jeho formě je mírným favoritem v duelu nejžhavějších adeptů na titul právě Sparta. V sedmi posledních ligových vystoupeních zůstala stoprocentní, má za sebou také úspěšné tažení evropskými poháry. Navíc z Plzně tradičně neodjíždí s prázdnou, naposledy tady prohrála před 16 lety.

Pokud si obhájce titulu nepokazí vynikající bilanci a ve Štruncových sadech zvítězí, může ukončit svižnou stíhací jízdu. Během sedmi kol zvládl umazat deset z dvanácti bodů plzeňského náskoku.

To je scénář, který si ještě na podzim dokázal představit jen málokdo, ani v Plzni s tím asi nepočítali. Zatímco jejich elán uvadal, Sparta začala ožívat. "Tím jsme na soupeře vytvořili tlak," uvědomuje si záložník Sparty Kamil Vacek.

Pohoda je v jejích řadách víc než patrná. Jaký rozdíl v porovnání s Plzní. Okolo Viktorky je v posledních dnech rušno v jiných souvislostech, než by si v klubu přáli. Řeší se o třízápasový trest pro záložníka Petrželu, nebo se mluví o chybách rozhodčích, kteří lídra soutěže připravili o dva regulérní góly.

Udržet koncentraci není lehké, v Plzni se pokusili odstřihnout od okolního rozptylování. Uzavřeli svoje tréninky a od úterý přestali mluvit s médii. Dnešní výsledek hodně napoví, ale k cílové pásce bude ještě daleko, na tom se shodují obě strany. Do konce sezony bude zbývat deset kol, dnešní ztráta se ještě dá napravit. "Proti Spartě bychom si to měli hlavně užít," soudí kapitán Pavel Horváth.

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč