Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Sport

Prodej fotbalové Slavie do českých rukou posuzuje antimonopolní úřad

Slávisté slaví vedoucí trefu nad AS Řím. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Prodej fotbalové Slavie do českých rukou začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Při podobných obchodem je to zcela běžná záležitost. Slavii od čínské státní společnosti Citic Group kupuje podnikatel Pavel Tykač. Tykač kupuje prvoligový klub včetně stadionu Fortuna Arena v Edenu od čínské skupiny CITIC Group.
  14:01

„K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblastech provozu fotbalového klubu, zprostředkovatelské činnosti ve sportu, organizování sportovních soutěží, reklamní činnosti, marketingu, pronájmu stadionu Fortuna Arena, pronájmu kancelářských prostor a krátkodobého pronájmu stadionu Fortuna Arena třetím osobám,“ uvedl úřad, který ze zákona posuzuje spojení firem s ročním obratem přesahujícím 250 milionů korun.

Fúzi posuzuje ve zjednodušeném řízení a rozhodnutí vydá do 20 dnů.

Pavel Tykač kupuje klub prostřednictvím firmy Fulleren založené v listopadu loňského roku, jak vyplývá z údajů v obchodním rejstříku a evidenci skutečných majitelů.

Cenu za prodej Slavie klub nezveřejnil, podle odhadů médií činí zhruba dvě miliardy korun. Tykač převezme 99,98 procenta klubových akcií, které dosud držela firma CITIC. Před ní Slavii od roku 2015 vlastnila jiná čínská společnost CEFC.

Devětapadesátiletý podnikatel a investor je podle říjnového vydání magazínu Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem s majetkem 183,3 miliardy korun.

„Patřím mezi věrné slávistické fanoušky, stejně jako mezi ně patřil už můj táta i děda. Moci se podílet na dalším rozvoji Slavie je pro mě velkou ctí. Doufám, že v mé práci budou jednou pokračovat i moje děti,“ uvedl v prosincové tiskové zprávě Tykač.

Jednadvacetinásobného ligového mistra dál povede současný předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který Tykače s návrhem na odkup klubu oslovil.

Společnost CITIC byla majoritním vlastníkem klubu posledních více než pět let. Za tu dobu klub získal tři z celkových sedmi ligových titulů v samostatné historii, třikrát ovládl domácí pohár a třikrát se dostal do čtvrtfinále Evropské ligy.

Autoři: ,