Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Slavia přehrála Jablonec a navýšila náskok v čele ligy na 12 bodů, prosadil se Sima i Kuchta

Utkání 17. kola první fotbalové ligy: Slavia Praha - FK Jablonec, 31. ledna 2021 v Praze. Autor druhého gólu Slavie Jan Kuchta (vpravo) a Abdallah Sima ze Slavie foto: ČTK

Praha/Ostrava - Fotbalisté Slavie zvítězili ve šlágru 17. ligového kola nad Jabloncem jasně 3:0. Pražané rozhodli souboj prvního s druhým týmem tabulky už do poločasu, kdy se trefili jejich nejlepší střelci Abdallah Sima s Janem Kuchtou. Po pauze si dal vlastní gól Jakub Martinec. Vršovický obhájce titulu si upevnil vedoucí příčku a po polovině soutěže má pohodlný náskok 12 bodů na Jablonec a Spartu.
  16:27aktualizováno  20:46

Slavia vyhrála osm kol po sobě a i počtvrté na jaře. Pražané jako jediní v ligové sezoně dál drží neporazitelnost, v nejvyšší soutěži bodovali už 29 utkání za sebou. Jablonec prohrál poprvé po devíti kolech.

Slavia doma v lize naposledy prohrála v srpnu 2018 právě s Jabloncem, dnes ale proti Severočechům překvapení nedopustila. Pražanům pomohlo i to, že soupeři kvůli dohodě klubů scházel stoper Zelený, místo něhož se zatáhl do obrany jinak defenzivní záložník kapitán Hübschman. Ve slávistické defenzivě nahradil zraněného Hovorku Zima.

Červenobílí zahrozili už ve třetí minutě, ale Sima v dobré pozici špatně trefil míč. Poté pálil vedle také Kuchta. V 19. minutě už favorit vedl. Olayinka obloučkem poslal do úniku Simu, ten udělal kličku brankáři Hanušovi a otevřel skóre. Devatenáctiletý senegalský objev skóroval potřetí za sebou, ve 12 ligových duelech dal 10 branek a už pouze jediný gól mu chybí k nejlepšímu střelci soutěže sparťanu Julišovi.

V polovině úvodního dějství byli hosté blízko k vyrovnání. Na Krobův roh si naskočil Doležal a Slavii zachránilo břevno. Na opačné straně podržel Jablonec při Olayinkově šanci brankář Hanuš, který v minulosti působil v Edenu.

Utkání 17. kola první fotbalové ligy: Slavia Praha - FK Jablonec, 31. ledna...
Utkání 17. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava – FC Victoria Plzeň, 31....

Ve 38. minutě už Pražané zvýšili. Po chybě v hostující rozehrávce zakončil brejk po Stanciuově přihrávce do odkryté branky Kuchta a připsal si devátý gól v ligové sezoně, z toho sedmý v jarní části.

Slavia měla navrch i po pauze. Ve 49. minutě ještě Stanciu z přímého kopu trefil jen brankovou konstrukci, ale o devět minut později už Hanuš znovu inkasoval. Bývalý jablonecký hráč Holeš nacentroval a hostující Martinec si nešťastně obloukem srazil míč do vlastní sítě. Pražané dali v ligové sezoně už 51 branek a potvrdili, že mají nejlepší útok soutěže.

Domácí pak mohli několikrát zvýšit. Sima však zblízka trefil Hanuše a Kuchta si poté míč příliš předkopl. V 80. minutě po povedené kombinační akci vychytal Bořila jablonecký brankář a následně se dvakrát neprosadil střídající Musa. V závěru nastavení na druhé straně nepřekonal Pleštil hlavičkou pod břevno Koláře, který vychytal desáté čisté konto v ligové sezoně.

Plzeň poskočila na páté místo

Zápas měl od začátku na nesnadném terénu tempo a spád, ale chyběly mu gólové situace. V mezihře sice obě strany dokázaly na útočné polovině kombinovat, ale do finální fáze se nedostávaly. Ondrášek to proto zkusil zpoza vápna zhruba z 20 metrů, ale jeho prudký pokus Laštůvka zlikvidoval.

Hosté pak přišli o zraněného Kovaříka, který po srážce s De Azevedem vypadal hodně dezorientovaně a nakonec ho museli odnést na nosítkách.

Napětí do vápna přinesl až pět minut před koncem úvodní půle Zajíc, který se protáhl po lajně, jeho střelu z úhlu Staněk vyrazil před Holzera, jenž ale nedokázal lépe zamířit a přestřelil. Už v nastaveném čase se v ohrožení ocitla i ostravská brána a Laštůvka měl štěstí, že Šulcův pokus z velkého vápna směřoval kousek vedle tyče.

Viktoria do druhé půle nastoupila mnohem aktivněji a hned v úvodních minutách se několikrát prokombinovala až do šestnáctky. Skórovat ale mohl v 55. minutě De Azevedo, k němuž propadl Laštůvkův výkop. Brazilec však své sólo zakončil nepříliš umístěnou střelou, kterou Staněk vyrazil.

Převaha hostů přesto rostla. Plzeň po hodině hry zatlačila soupeře před Laštůvku, gól však vstřelila z brejku. Šulc zatáhl v 65. minutě akci po pravé straně a Ondrášek jeho přihrávku efektně z malého vápna poslal za Laštůvku. Český reprezentant se v lize trefil po devíti duelech.

Západočeši i poté měli zápas pod kontrolou. Domácí nebyli příliš nebezpeční. Jejich porážku zpečetil vlastním gólem v 86. minutě Stronati, který z malého vápna nešťastně tečoval do vlastní sítě střelu Falty, jenž odehrál 150. utkání v soutěži.

Ostrava nevyhrála doma v lize čtvrtý z posledních pěti zápasů. Plzeň od srpna 2009 neprohrála v nejvyšší soutěži s Baníkem ve 22 duelech po sobě a v posledních čtyřech vzájemných duelech navíc neinkasovala.

Další výsledek 17.kola:

SFC Opava - FC Zbrojovka Brno 0:2 (0:1)

Branky: 18. Fousek, 90.+1 Hladík. Rozhodčí: Dubravský - Blažej, Kubr - Franěk (video). ŽK: Březina, Hellebrand, Žídek - Šumbera, Fousek, Růsek, Štepanovský. Bez diváků