31. prosince 2011 12:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slavia přežila jen díky záhadnému Řebíčkovi

Aleš Řebíček, majitel Slavie, a nová posila Adam Hloušek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Řebíček, majitel Slavie, a nová posila Adam Hloušek. | foto: ČTK

Není to tak dávno, co válela v Lize mistrů a kralovala českému fotbalu. Jenže letos bylo o Slavii pravidelně slyšet z úplně jiných důvodů. V nejasné majetnické struktuře se ztratily stovky milionů korun. Klub rozhazoval za průměrné hráče a nadstandardní smlouvy. Až se najednou ocitl na pokraji krachu málem přestal existovat.

Pozici generálního ředitele Slavie proto převzal bezpečnostní manažer svazu Miroslav Platil. Štědré a úspěšné časy definitivně zahalila doba utahování opasků. Eden opouštěli fotbalové opory i řadoví zaměstnanci. Ti, co zůstali, neviděli dlouhé měsíce výplaty.

A přestože mladý tým vedený koučem Michalem Petroušem nakonec dokázal na hřišti zachránit první ligu, Slavii hrozil pád do nižších soutěží či dokonce úplný zánik. Při semifinále domácího poháru proti Olomouci vyvrcholila i nespokojenost fanoušků, kteří zaútočili na Platila demolovali stadion v Edenu.

Slavia (Straka)

Řebíček šokoval. Na pozici kouče angažoval "kovaného" sparťana Františka Straku.

Až se v hodině dvanácté objevil zachránce - investiční skupina Natland. Od údajného majitele Antonína France (který byl pravděpodobně jen bílým koňem kontroverzního podnikatele Petra Sisáka) odkoupila majoritní podíl akcií, poslala výplaty hráčům a smazala závazky včetně toho nejtíživějšího vůči bývalému vlastníkovi, britské společnosti ENIC. Slavia doložila bezdlužnost a na druhý pokus získala prvoligovou licenci pro příští sezonu.

Tím ale příběh nekončí. Akcie Natlandu koupil v srpnu bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, který v minulosti čelil podezření, že handloval se státními zakázkami a dodnes nevysvětlil, kde na klub vzal peníze. Sám se hned zvolil prezidentem Slavie. O sešívaných se ale mluví i na podzim, protože vedení klubu nedávno angažovalo za hlavního kouče bývalého fotbalistu, trenéra i srdcaře konkurenční Sparty Františka Straku.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.