15. června 2011 15:03, aktualizováno  16:13 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slavia se zbavila dluhu. Pomohl i exministr

Slavia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavia | foto: ČTK

PRAHA Společnost Viscontia patřící pod finanční skupinu Natland Group, která je majoritním akcionářem fotbalové Slavie, uhradila kompletní, přibližně stomilionový dluh pražského klubu vůči bývalému majiteli britské firmě ENIC. Zároveň odkoupila všechny její akcie. ČTK o tom informoval mluvčí Natlandu Rostislav Starý.

Nynější dohodou fakticky končí všechny soudní spory mezi Slavií a ENIC ohledně vlastnictví klubu. Britská firma dlouho tvrdila, že v roce 2008 přišla o většinu ve Slavii podvodně a že klub vlastní. Po uzavření několikatýdenních jednání s Natlandem však ENIC pražský celek opouští.

Více o krizi fotbalové Slavie:

"Nesmírně si vážíme profesionálního přístupu ENIC, který byl pro vyřešení situace nezbytný. Proces přerodu klubu v novou Slavii sice ještě není u konce, čekají nás jednání s dalšími věřiteli, dokončení restrukturalizace a další změny, ale jde o skutečně významný posun na této cestě k fungující a úspěšné Slavii," uvedl v tiskové zprávě investiční ředitel Natlandu Josef Vojta.

Financování prostřednictvím půjček
ENIC klub vlastnil od roku 1997 a financoval ho částečně prostřednictvím půjček. Ty byly zčásti splaceny, ale přes 3,6 milionu liber zůstalo neuhrazeno. Zbylou částku nyní zaplatila Viscontia ze skupiny Natland.

Na vyřešení letitého a nepřehledného sporu se finančně podílel také druhý slávistický akcionář, bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček. Nejprve sice jednal s ENIC odděleně, ale pak se spojil s Natlandem, což dohodu urychlilo. "Je to ukázka toho, že zájmy Slavie převažují nad zájmy akcionářů," uvedl Řebíček.

Celkovou cenu transakce nechtějí Natland ani ENIC komentovat. "Nedávné události nám znemožnily, abychom mohli efektivně pokračovat ve své investici a vedení klubu. Ten kvůli oportunistickým akcím lidí, kteří jej řídili, zaznamenal v posledních sezonách jen málo úspěchů. Věříme, že se Slavia nyní vrátí k úspěchům na hřišti a stabilitě mimo něj," prohlásil v tiskovém prohlášení ředitel ENIC Matthew Collecott.

Natland má 70 procent, Řebíček 30
Oba největší akcionáři klubu se dohodli, že konsolidují své akcie do účelové společnosti Viscontia a jejím prostřednictvím budou klub držet společně. Natland má nyní ve Slavii sedmdesátiprocentní podíl, Řebíček třicetiprocentní. "Chceme tak demonstrovat, že akcionářské spory ve Slavii jsou minulostí a cílem naším i Aleše Řebíčka je jednat konsensuálně ve prospěch Slavie Praha," dodal Vojta.

Průběh situace kolem Slavie:

5. března 2008 - Slavia oznámila, že většinovými majiteli klubu jsou jeho tehdejší šéfové, generální ředitel Petr Doležal a člen představenstva akciové společnosti Tomáš Rosen.

1. června 2010 - Představenstvo klubu odvolalo z funkce Doležala, kterého nahradil dosavadní bezpečnostní manažer Českomoravského fotbalového svazu Miroslav Platil.

13. října 2010 - Platil připustil, že kvůli dluhům hrozí klubu insolvenční správa. Důvodem problémů je především dluh Slavie ve výši 112 milionů korun svému někdejšímu majiteli britské skupině ENIC, která Slavii financovala částečně prostřednictvím půjček.

1. listopadu 2010 - Slavia oznámila rozsáhlá úsporná opatření. Podle dřívějších výpočtů České televize si Slavia za bonusy v evropských pohárech a za prodej hráčů vydělala přes 650 milionů korun. Částka se ale rozplynula, údajně za posily, které se ale vůbec neuplatnily, nebo za přehnaně nastavený rozpočet klubu.

2011
24. února - Platil oznámil, že z původního počtu 84 hráčů pod profesionální smlouvou jich je nyní 48. Slavia také podle Platila pokračovala ve splácení závazků vůči svým hráčům. Na druhou stranu Slavia přišla o 24 milionů korun za neuskutečněný přestup Milana Černého do Rostova.

- Představenstvo Slavie opustil předseda Tomáš Rosen.

15. dubna - Platil oznámil, že Slavia má 14 dní na to, aby vyřešila dluh vůči hráčům a dalším subjektům a mohla získat licenci pro další ročník.

Platil označil za vlastníka klubu člena představenstva Antonína France.

Franc je podle médií údajně blízkým známým kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, jeho spojení se Slavií ale Platil odmítl.

21. dubna - Franc a Platil bez výsledku řešili situaci ve Slavii s předsedou ČMFS Ivanem Haškem.

- Ředitel společnosti ENIC Matthew Collecott pro Hospodářské noviny řekl, že současný management klub nevlastní. Britský soud podle něj potvrdil, že akcie ENIC zůstávají v platnosti.

28. dubna - Občanské sdružení SK Slavia Praha oznámilo, že se chce v případě konkurzu Slavie stát jeho nástupcem.

29. dubna - ENIC oznámil, že požaduje po Slavii okamžité splacení dluhu přes 100 milionů korun. Společnost se odvolala na rozhodnutí londýnského soudu, který zvrátil původní verdikt, podle kterého byl slávistický závazek splatný do listopadu.

2. května - Investiční a finanční společnost Natland Group oznámila zájem vyřešit situaci ve Slavii.

5. května - Licenční komise ČMFS neudělila kvůli nejasné vlastnické struktuře a dluhům Slavii licenci pro příští ročník profesionálních soutěží.

- V násilnosti na stadionu v Edenu se zvrhly protesty fanoušků proti vedení klubu během přestávky semifinále Ondrášovka Cupu s Olomoucí. Utkání bylo později zkontumováno pro Olomouc, v odvetě Slavia 11. května prohrála 0:1 a v poháru skončila.

- Společnost Natland oznámila, že hráčům a realizačnímu týmu uhradila 30 procent z dlužné částky.

6. května - Zástupci Natlandu se sešli s představiteli ENIC, který podle tisku postoupil pohledávku více než 100 milionů korun společnosti Debt Collect London Limited (DCLL).

12. května - Společnost Natland od člena představenstva Slavie Antonína France odkoupila za symbolickou cenu všechny akcie, které ve Slavii držel.

Natland tak má přibližně 51 procent, ENIC drží stále 16 procent akcií a později vyšlo najevo, že zbylou třetinu vlastní bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček.

- Disciplinární komise ČMFS rozhodla, že Slavia sehraje kvůli nedohranému úvodnímu duelu semifinále Ondrášovka Cupu nejbližší tři domácí soutěžní duely bez diváků a zároveň zaplatí pokutu 750.000 korun.

17. května - Slavia se odvolala proti rozhodnutí licenční komise ČMFS, která klubu neudělila licenci.

20. května - Společnost Natland vyrovnala zbylé dluhy Slavie vůči hráčům, realizačnímu týmu a zaměstnancům klubu.

24. května - Slavia získala licenci pro příští ročník první ligy.

13. června - Pražský městský soud odročil na žádost obou stran řízení ve sporu ENIC se Slavií, které se mělo konat 14. června.

15. června - Společnost Viscontia patřící pod finanční skupinu Natland Group uhradila kompletní, přibližně stomilionový dluh Slavie vůči bývalému majiteli britské firmě ENIC. Zároveň odkoupila všechny její akcie.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?