26. května 2011 17:46 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

'Slavia utrácela peníze, které ani nevydělala'

Právník Pavel Pražák (vlevo) a zástupci fotbalového klubu Slavia Praha - generální ředitel Slavie Miroslav Platil (druhý zleva), údajný majitel klubu Antonín Franc a výkonný ředitel společnosti Natland Group Lubor Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právník Pavel Pražák (vlevo) a zástupci fotbalového klubu Slavia Praha - generální ředitel Slavie Miroslav Platil (druhý zleva), údajný majitel klubu Antonín Franc a výkonný ředitel společnosti Natland Group Lubor Svoboda. | foto: ČTK

PRAHA Většinový vlastník fotbalové Slavie společnost Natland Group ujišťuje, že se chce v pražském klubu angažovat dlouhodobě.

Investiční skupina v těchto dnech dál jedná s britskou firmou ENIC a potvrdila, že vůči ní uznává dluh ze strany Pražanů ve výši asi 100 milionů korun. Zároveň Natland dokončuje forenzní audit hospodaření ve vršovickém klubu. Pokud se potvrdí, že v minulých letech došlo k záměrnému poškození Slavie, obrátí se společnost na orgány činné v trestním řízení.

VÍCE O KRIZI FOTBALOVÉ SLAVIE

Natland už nyní zjistil v hospodaření Slavie v minulých letech nesrovnalosti. Vršovický klub ještě před dvěma sezonami vyhrál dvakrát po sobě mistrovský titul a vydělal miliony v Lize mistrů. "Utrácely se tady peníze, které klub ještě ani nevydělal," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze investiční ředitel Natlandu Josef Vojta.

Podle Natlandu zatím neúplný audit odhalil to, že Slavia byla v ještě horším stavu, než zástupci firmy očekávali. "Nemůžu teď říct, že jsme objevili tisíc podezřelých transakcí, ale byly tu některé smlouvy, obchodní procesy, které ekonomicky zatěžovaly klub a nebyly efektivní," uvedl Vojta.

Společnost by mohla v krajním případě sáhnout až k žalobám. "Ve chvíli, kdy zjistíme, že došlo k záměrnému poškození Slavie, tak s tím určitě vyjdeme na světlo a vyvodíme z toho patřičné důsledky," prohlásil Vojta. Natland 10. května odkoupil za symbolickou cenu 51 procent slávistických akcií a tvrdí, že chce v klubu svůj podíl držet dlouhodobě. "Chtěli jsme vstoupit do Slavie, restrukturalizovat ji a držet ji. Na druhou stranu jsme investiční skupina a pokud někdo přijde s neuvěřitelnou nabídkou, budeme o ní uvažovat. Ale náš vstup a zájem o Slavii je dlouhodobý," řekl výkonný ředitel Natlandu Lubor Svoboda.

Výkonný ředitel společnosti Natland Group Lubor Svoboda.

Natland, který v minulých dnech uhradil nejnutnější dluhy Slavie ve výši asi 25 milionů korun a pomohl pražskému celku dodatečně získat profesionální licenci, pokračuje v jednáních s bývalým většinovým vlastníkem klubu, britskou firmou ENIC. Té Vršovičtí dluží asi 100 milionů korun.

Natland dnes znovu potvrdil, že ENIC drží ve Slavii stále 16 procent akcií, třetinu má bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček. Oba hlavní akcionáři chtějí spolupracovat, ale dohromady prý zatím s ENIC nejednali.

Natland stomilionový závazek Slavie uznává, ale prý zatím není splatný.

"Závazek existuje v účetních knihách Slavie, je řádně veden. Ale je soudně rozhodnutý v Anglii, ten rozsudek zatím není soudně vykonatelný v České republice. Ta pohledávka zatím nemůže být splatná. Zatím to tedy není splatné," řekl Vojta. "Jakmile se tak ale stane, budeme to řešit," dodal.

Natland nyní se Slavií pracuje na přípravách valné hromady, která by měla definitivně potvrdit akcionářskou strukturu klubu. Řeší se také rozpočet na novou sezonu, měl by se pohybovat mezi 80 a 100 miliony.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
Technical Product Owner

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 70 000 - 95 000 Kč