Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavii může ulevit prodej hráčů. Zájemci stojí o M. Černého a Čelůstku

Sport

  9:00
PRAHA - Závratné dluhy se jim kupí a věřitelům pomalu dochází trpělivost. Zbývá poslední zdroj, odkud může fotbalová Slavia čerpat prostředky, které uleví její další existenci: prodej vlastních hráčů.

Slavia - Žižkov (zleva: Jakub Hora, Josef Kaufman, Jaroslav Černý, Milan Černý, Lukáš Jarolím) foto: ČTK

Za současné situace nejspíš uplatní jednoduchou obchodní strategii. Přestupům se bude těžko bránit, jinak by hrozilo, že hráči ani po pětiměsíčním čekání nenajdou na účtu výplaty. Výše nesplacených mezd dosahují už ke 30 milionům korun. "Veškeré závazky uznáváme, jak jsou nasmlouvané. Konkrétní kroky podnikneme až po posledním podzimním utkání v lize," řekl LN ředitel Slavie Miroslav Platil.

Nejasnost?

Slavia se zjevila také v Londýně
V polovině září byla v Londýně zaregistrována společnost SK Slavia Praha Limited. Sídlí na stejné adrese jako firma E Side Property, které patří stadion v Edenu. Může být využita při řešení ekonomických potíží klubu? "Zodpovědně prohlašuji, že SK Slavia Praha fotbal nemá nic společného s touto společností," řekl LN ředitel Miroslav Platil. V zákulisí se o roli nového subjektu jen spekuluje. Představa, že by se na něj převedla aktiva a dluhy zůstaly v původní Slavii, se nejeví jako reálná. "To by musel schválit výkonný výbor, a to absolutně vylučuji," řekl místopředseda fotbalového svazu Jindřich Rajchl.

Kdo ze zbývajícího bohatství na řadě? Zájemci z Německa, Itálie a Ruska se už začali vyptávat na záložníka Milana Černého a obránce Ondřeje Čelůstku. Dvojice mladých talentů je nejžhavějším hráčským zbožím, které v Edenu ještě zůstalo. Jejich prodej v zimě za každou cenu prý ale nepředstavuje nutnost. "Pouze pokud přijde odpovídající nabídka. Jinak by bylo zbytečné odchod honit," sdělil hráčský agent Pavel Zíka po včerejším setkání s šéfem Slavie Tomášem Rosenem. Podle informací LN by klub při prodeji nešel u Černého ani Čelůstky pod 40 milionů korun.

Pokud by se Slavia nenacházela ve finanční tísni, mohlo by se jí vyplatit ještě počkat. Za půl roku začíná mistrovství Evropy do 21 let, kam se Černý i Čelůstka nejspíš podívají. V případě českého úspěchu by je pak Slavia mohla prodat výrazně dráž.

Na seznamu hráčů určených k prodeji se v zimě určitě neobjeví Adam Hloušek. Slavia do jeho příchodu investovala rekordních 25 milionů korun a ještě před rokem se zdálo, že se jí brzy zhodnotí. Kvůli přetrženým křížovým vazům si však Hloušek protrpěl osmiměsíční pauzu a nyní teprve nabírá formu v rezervě. "Po takovém zranění vám nikdo hráče nevezme. Musí se nejdřív rozehrát. Počkejme do léta a uvidíme co dál," prohlásil Hlouškův agent Pavel Paska.

Radost fotbalistů Slavie (vpravo Hloušek).

Slavia dluží, ale je i věřitelem
V případě dlužných výplat hráčům Slavia příliš prostoru k manévrování nemá.

Fotbalisté zatím vyčkávají a k radikálnějšímu postupu se po podzimu bez pravidelných příjmů žádný z nich neodhodlal. Zatím. Svou pohledávku by přitom mohli uplatnit u arbitrážní komise na svazu. Regule FIFA v krajním případě umožňují hráči rozvázat kontrakt, pokud nedostal čtvrt roku zaplaceno. Platila hrozba odchodů z klubu neděsí. "Pravidlo FIFA je trochu složitější. Žádný hráč mi každopádně v nejmenším nenaznačil, že by se tak chystal postupovat," ubezpečil.

Jsou problémy Slavie v českém prostředí opravdu tolik výjimečné? Její ředitel se domnívá, že ekonomická krize dolehla i na další ligové kluby, které ale nejsou tolik sledované. "Slavie dluží jiným klubům 7,5 milionu klubu, ale jiné kluby zase dluží Slavii 8 milionů. Doba není složitá jen pro nás."

Garantovaných částek by se měli hráči dočkat. "Slavia v tom není sama, stává se to i v zahraničí," zastává se Zíka červenobílého klubu. Vymahatelnost ve fotbalovém prostředí podle něj funguje spolehlivě. "Jakmile je smlouva uzavřená, hráč svoje peníze vždy dostane. Zažili jsme případy z Turecka, kdy se to povedlo po dvou až třech letech. Pak ale hráči inkasovali i úroky." Ty momentálně nabíhají také Slavii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!