Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Slavnému Schalke hrozí sestup po 29 letech. Tradiční klub trápí dluhy a spory ve vedení

Obránci Schalke chrání svého brankáře Ralfa Fahrmanna. foto: Reuters

Gelsenkirchen - Sedminásobný mistr ligy, pětinásobný držitel domácího poháru, vítěz Poháru UEFA z roku 1997 či semifinalista Ligy mistrů ze sezony 2010/2011. To je výčet úspěchů německého Schalke 04. Klub z Gelsenkirchenu, který fotbalovému světu přivedl slavné brankáře Jense Lehmanna či Manuela Neuera a v jeho dresu hrával i španělský kanonýr Raúl González, ale řeší v současné době naprosto odlišné věci – možný pád z bundesligy po devětadvaceti letech.
  15:59

Od 17. ledna loňského roku čekalo Schalke téměř rok na triumf v bundeslize, než předminulou sobotu hladce 4:0 porazilo Hoffenheim. Trvalo jim to dlouhých 30 zápasů a jen těsně utekli vyrovnání nelichotivého rekordu Tasmanie Berlín, která v ročníku 1965/66 nezvítězila v řadě ještě o jedno utkání víc.

Hned v následujícím střetnutí však modrobílí po špatném výkonu podlehli 1:3 Frankfurtu a po šestnácti kolech jim chybí sedm bodů na patnácté místo, z něhož by se vyhli přímému sestupu i baráži.

„Schalke je jedním z nejtradičnějších klubů v Německu, vždycky se proti nim hrálo těžce, hnalo je spoustu fanoušků. V současném fotbale ale hodně rozhodují peníze, které Schalke postrádá. Je to smutný pohled,“ říká pro Lidovky.cz Ivo Ulich, jenž strávil v bundeslize čtyři roky v barvách Borussie Mönchengladbach.

U zrodu mužstva z Gelsenkirchenu stáli v roce 1904 fotbalisté z řad studentů. Ti se o osm let později rozhodli ke spojení fotbalového klubu s gymnastickým oddílem a postupně ze Schalke vybudovali mužstvo, které v té době téměř nemělo konkurenci. V letech 1934 až 1942 šestkrát vyhrálo nejvyšší německou soutěž a jednou se také radovalo ze zisku poháru. Především na základě těchto úspěchů se mluvilo o přízni tehdejšího kancléře Adola Hitlera k tomuto klubu.

Rozmach Schalke však úzce souvisel především s vývojem celého regionu zaměřeného na těžbu uhlí, i proto největší rival Borussia Dortmund a její fanoušci označují Schalke a obecně Gelsenkirchen za dělnické město i klub.

Obránci Schalke chrání svého brankáře Ralfa Fahrmanna.
Fotbalisté Schalke slaví branku.

I po skončení druhé světové války a porážce Hitlerova nacistického režimu byl silný regionální klub úspěšný a dvakrát zvítězil v soutěži Oberliga West. V Německu se v té době hrála řada paralelních soutěží, ze kterých bojovala o titul nejlepší mužstva z regionů, poslední titul Schalke 04 se datuje do roku 1958.

Zkraje tisíciletí klub patřil mezi širší evropskou špičku a ještě v roce 2018 skončilo Schalke na druhém místě bundesligy a následně figurovalo v základní skupině Ligy mistrů. V současnosti ale řeší obrovské finanční trable.

Vedení Schalke svým hospodařením vygenerovalo za ročník 2018/19 dluh 200 milionů eur, který dál povážlivě narůstá. Neblaze k němu přispívá i současná koronavirová situace, když například nádherná šedesátitisícová Veltins-Arena nemůže při zápasech bez diváků generovat zisky, a tak klub musí pod cenou prodávat své nejlepší hráče.

Když se k tomu připočte netrpělivá povaha sportovního ředitele Jochena Schneidera, jenž za úvodních patnáct kol vystřídal čtyři trenéry, problém se ještě prohlubuje. „Některé věci občas v životě nefungují,“ vrací se ke svým rázným krokům Schneider.

Fungovat to ale v Schalke bude začít muset, jinak slavný klub potká ostudný sestup. Poslední tým tabulky musí především zpevnit obranu, protože 42 obdržených branek je suverénně nejhorší vizitka z celé bundesligy.

Autor: