Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Složitější situaci jsem v reprezentaci nezažil, uznal Bílek

Sport

  18:55
TURÍN - Už téměř čtyři roky je Michal Bílek reprezentačním trenérem českých fotbalistů, často se na jeho hlavu snášela kritika expertů a fanoušci téměř neustále volají po jeho odvolání. Ale teď prý sám cítí, že je mužstvo pod jeho vedením v nejprekérnější situaci. Kouč národního týmu si uvědomuje, co všechno obnáší úterní kvalifikační zápas na půdě věhlasné Itálie a nutnost zvítězit. Bodová ztráta by totiž mohla znamenat konec nadějí v boji o postup na světový šampionát do Brazílie.

Trenér českých fotbalistů Michal Bílek foto: ČTK

Bílek se však v pondělí v Turíně snažil zachovat nadhled a klidnou tvář. Špatný konec úterního utkání si připustit nechce. "Je fakt, že během mého působení jsem byl já i tým pod obrovským tlakem mnohokrát. A teď víme, jaká je aktuální situace. Je nejsložitější po dobu mého působení u reprezentace. Ale snažím se myslet pozitivně, chceme tady uspět," prohlásil Bílek na tiskové konferenci v zánovní aréně Juventus Stadium, která bude jevištěm úterní bitvy.

Reprezentace si hodně uškodila páteční domácí prohrou s Arménií 1:2. A Bílek připustil, že musel pracovat hlavně na tom, aby z mužstva vyhnal negativní myšlenky. "Musíme zvednout hlavu, je potřeba zabojovat a porvat se o naději, dokud pořád existuje. I když to budeme mít hodně těžké, protože jdeme hrát na půdu největšího favorita," připomněl, že jeho tým nyní čelí největší zkoušce v kvalifikační skupině.

ČTĚTE TAKÉ

Češi jsou pod tlakem. Ani tři výhry v posledních třech zápasech jim nemusejí stačit na postup do baráže, protože první místo a přímý postup Itálie, která má před konkurenty už sedmibodový náskok, jsou prakticky jisté. I Bílek se nyní logicky upíná alespoň k získání druhé pozice, z níž může vést cesta do baráže. Itálie však doma v posledních deseti kvalifikačních zápasech neztratila ani bod, a když zvítězí i v úterý, v předstihu oslaví postup do Brazílie. "Itálie je skoro jasným postupujícím," uznal Bílek.

Jeho tým musí hrát na vítězství, Bílek ale odmítá bezhlavé útočení. Mužstvo však bude nabádat k maximální možné aktivitě. Podobně jako před červnovým vzájemným zápasem v Praze, kde Češi uhráli bezbrankovou remízu, ale většinou byli lepším týmem. "Domácí zápas by pro nás mohl být návodem, jak uspět i tady. Pokud aktivní výkon zopakujeme, šanci máme. V Praze jsme byli zklamaní, že jsme Italy neporazili. Na druhou stranu to neznamená, že se tady hned pohrneme do bezhlavého útočení," uvedl Bílek.

Potvrdil, že do sestavy zařadí záložníka Vladimíra Daridu, který proti Arménii chyběl kvůli žlutým kartám. Pro Bílka je v současné komplikované situaci dobrou zprávou alespoň to, že všichni hráči jsou zdravotně v pořádku. Jak bek David Limberský, který z duelu proti Arménii odstoupil kvůli žaludečním problémům, tak kapitán Tomáš Rosický. Ten si zase stěžoval na svalové problémy.

Autor: