Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kluci se nebojí, poražení nejsme, burcuje Šmicer

Sport

  17:54
VRATISLAV/VARŠAVA - Téměř na den přesně před 16 lety byl přímo na trávníku u toho, když se jeho parťák Karel Poborský zaskvěl legendárním vítězným gólem ve čtvrtfinále Eura v Anglii. Vladimír Šmicer teď už jako reprezentační manažer věří, že si podobnou radost vychutná i v obleku na lavičce při čtvrtečním setkání Čechů s Portugalci, kteří se znovu utkají ve stejné fázi mistrovství Evropy ve Varšavě.

Čeští fotbalisté na tréninku před Eurem (vpředu Bílek a Šmicer) foto: ČTK

Ve Šmicrovi sílí víra, že se podobný příběh s úspěšným výsledkem pro český tým může opakovat i po letech. "Kluci by si z šestadevadesátého roku mohli vzít motivaci. My jsme tehdy také nebyli favority a teď je to podobné," připomněl Šmicer, že postup Portugalska se i nyní čeká víc.

Šmicer vidí mezi Eurem v Anglii a letošním turnajem mnoho paralel. Nejen tu, že "české" čtvrtfinále má stejné obsazení. "V Anglii se nám nepovedl první zápas s Německem, teď jsme byli dole po zápase s Ruskem. Ale zase se povedlo postoupit a jsme ve hře o medaile. Ve vyřazovací fázi už je možné absolutně všechno, je to už o jednom zápase, a když jsme takhle prošli ze skupiny, blízko je i medaile. Chceme jít ještě dál," řekl Šmicer, stříbrný medailista z roku 1996.

ČTĚTE TAKÉ

"Na druhou stranu je jasné, že Portugalci budou velmi těžkým soupeřem. S Karlem Poborským jsme si také říkali, že bychom raději šli na někoho jiného. Ale kluci se nebojí, těší se. Nejsme předem poražení," uvedl Šmicer.

Poborského vítězný lob z Birminghamu má stále před očima, neví ale, kdo ze současných hráčů by podobnou troufalost mohl předvést. "Honza Rezek na tréninku občas něco zkouší, ale takové ty věci, co měl Karel, nedělá nikdo," líčil Šmicer.

Sám je zvědavý, jak se český tým popasuje s Cristianem Ronaldem, největší portugalskou ofenzivní hrozbou. "Je to geniální hráč, občas se musíte smířit s tím, že ho prostě při nějaké akci neubráníte. Portugalci ale mají i další skvělé individuality a stejné to bylo i proti nám, kdy nastoupili Rui Costa, Figo, Paulo Sousa nebo Baía. I teď bude klíčové, jak se vyrovnáme s jejich osobnostmi," řekl Šmicer.

"Budeme spoléhat na tým a euforii, která v hráčích je po postupu do čtvrtfinále. Bude to hodně o prvním gólu, který by moc pomohl," dodal Šmicer.

Autor: