Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Solidarita mezi rivaly. Pražské derby bude jiné

Sport

  9:00
PRAHA - Před pondělním derby se ukazuje, že vztah pražských „S“ není jen o nepřátelství, ale i vzájemném respektu a solidaritě. Místo obvyklého hecování si odvěcí rivalové tentokrát vyměňují slova podpory a porozumění. Fotbalisté Slavie litují, že nenastoupí největší letenská osobnost Tomáš Řepka. Sparťané si zase nedokážou představit, že by klub z Edenu doplatil na finanční potíže.

Slavia - Sparta (Kisel hlavičkuje). foto: ČTK

"Sešívaní" dluží svému bývalému majiteli 110 milionů korun a řeší existenční krizi. Reálně jim navíc hrozí, že od svazu nedostanou profesionální licenci na příští prvoligovou sezonu. "Z novin vím, že mají velké problémy. Zápas to podle mě ale nepoznamená. Těžko si představit, že budou zrovna před derby přemýšlet, jestli jim chodí výplaty nebo ne," snažil se vcítit do hráčů ze znepřáteleného tábora brankář Jaromír Blažek.

Čtěte také

Zápas tradičních rivalů z hlavního města zažil v dresu Sparty i Slavie, kde dřív nadvakrát strávil dohromady jedenáct let. "Nelehkou situaci slávistům každopádně nepřeju a nechci, aby to bylo poslední derby. To by neměl chtít nikdo," dodal osmatřicetiletý gólman.

Zápas, který nechyběl 35 let
Střetnutí pražských "S" má v českých poměrech unikátní pověst neobyčejně vypjatého a výjimečného zápasu se skvělou diváckou kulisou. Aby ne, na programu nejvyšší soutěže je nepřetržitě už 35 let. Fanoušci museli derby oželet naposledy v sezoně 1975/76, kdy Sparta jedinkrát v historii hrála druhou ligu. To Slavia se mezi elitou drží mnohem déle, ale v padesátých a šedesátých letech sestoupila třikrát, od roku 1965 v ní už nechyběla ani jednou. Žádný jiný tým nepůsobí v nejvyšší soutěži déle.

Ani Letenští si nepřejí, aby kvůli špatnému hospodaření Slavia v soutěži nebyla nebo snad úplně zanikla. "Bez Sparty a Slavie by liga nebyla taková. Šlo by o nepříjemnou ztrátu pro český fotbal. Slavia je náš odvěký rival, ale také sportovní partner. Věřím, že to dobře dopadne," doufal i sparťanský kouč Jozef Chovanec.

Nejen na Letné však mají pro trable úhlavního soka pochopení a respekt. Také pro "červenobílé" je pondělní utkání natolik důležité, že se jim nelíbí jakýkoliv zásah do základní sestavy soupeře zvenčí. Když už derby, tak ať jsou oba týmy v co nejsilnějším složení. Jenže kapitán Sparty Tomáš Řepka do něj stejně nezasáhne.

Disciplinární komise stoperovi pozastavila činnost, protože při zápase v Jablonci ukázal divákům vztyčené prostředníčky. "Byl bych radši, kdyby hrál. Pro nás i pro fanoušky je vždy lepší, když jsou všichni hráči zdraví a nejsou potrestaní. Ať se pak nikdo nemůže na nic vymlouvat," přiznal slávistický záložník Karol Kisel.

Stejný názor má i brankář Martin Vaniak. "Já si přál, aby Tomáš nastoupil. Je to hlavní lídr, osobnost a klíčový obránce. Možná se bez něj ale dokážou ve Spartě víc stmelit," uvažoval čtyřicetiletý veterán, pro nějž se blíží poslední derby v kariéře.