17. června 2011 14:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Španělé Čechům opět ukázali, že fotbal je jinde

Česko - Španělsko (Španělé slaví branku) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Španělsko (Španělé slaví branku) | foto: Reuters

PRAHA Něco se musí změnit, jinak zápasy českých fotbalistů se Španělskem skončí pokaždé špatně. Těžko najdete někoho, kdo by chtěl sbírat porážku za porážkou… Současný stav ale jinou možnost nenabízí. Poznalo to reprezentační áčko na konci března v Granadě a stejně dopadl ve středu také výběr do 21 let na mistrovství Evropy.

Proti hráčům ze země, která dnes vládne fotbalovému světu, zvládli Češi v obou případech jen jednou vystřelit na branku a zaostali v držení míče. Vítězný válec favorizovaného soupeře je nakonec přejel. Nebyla to rozhodně náhoda, jen se aktuální rozdíl projevil naplno.

DÁLE K ME DO JEDENADVACETI LET

Zlepšení nepřijde přes noc. "Zaměřili jsme se od žáků na týmové pojetí a zapomněli, že je také potřeba vychovat individuality," ukazuje Josef Pešice na kořeny potíží. Kouč, který vedl několik mládežnických reprezentací, připomněl, kudy se ubírala česká cesta. "Jeden čas slabší mužstva ukazovala, že se dá manko v kvalitě dohnat týmovostí, a bylo moderní jít tímto směrem."

Nebyl to úplně správný směr. Zmíněný systém funguje totiž jen do chvíle, kdy potkáte výjimečného protivníka, jako jsou Španělé. Jak nyní vymazat zpoždění? Musí se změnit přístup od nejnižších pater. Stejně to vnímá technický ředitel Českomoravského fotbalového svazu Dušan Fitzel. "Není jednoduché přesvědčit trenéry k zlepšení přístupu, aby malé kluky začali fotbal učit víc kreativním způsobem."

Česko - Španělsko (López Álvárez Adrián dává gól)

Pokud se ledy nepohnou, těžko se vývoj pohne pozitivním směrem. Španělé všem nabízejí inspiraci. Dokázali mimořádné individuality využít ve prospěch celého mužstva. Systém zrozený v Barceloně přejala reprezentace i jednadvacítka. Na postu útočníka obstojí obávaný kanonýr David Villa i talentovaný Adrián a platí to i na dalších místech v sestavě.

Pekhart, Gecov, Vaclík a další mladí reprezentanti po středeční porážce uznali, že soupeř proti nim předvedl vyšší kvalitu, na kterou nemohli dosáhnout. Mluvili o fotbalu pocházejícím z jiné planety. Zdravá sebereflexe může podle Fitzla mít pozitivní vliv. "Každý musí začít u sebe a říct si: Pane jo, oni to takhle zvládají, tak se o to pokusím i já," zmiňuje svazový činovník možný přínos španělské lekce.

Česko - Španělsko (Adam Hloušek)

Také v českých podmínkách by se měla postupně rodit jednotná koncepce, která bude podporovat talenty v jejich rozvoji. Je potřeba se připravit, že při tomto způsobu fotbalové výchovy se klade důraz na způsob hry, a nikoliv na výsledek. "Nesmíte po klucích odmalička chtít, aby vyhráli a ubránili zápas proti kvalitnějším soupeřům. Podstatnější musí být, aby na hřišti rozvíjeli svoje schopnosti," nabádá Pešice.

Mezi prvními se odlišný pohled pokusí uplatnit reprezentace do 17 let pod vedením Josefa Csaplára, kterou příští týden čeká premiéra na mistrovství světa v Mexiku. Trenérův záměr vypadá na české poměry celkem odvážně. "Potřebujeme zjistit, jaké jsou naše individuální schopnosti v porovnání se světovou špičkou. Chceme soupeři vnutit vlastní hru. Pokud tato hra přinese úspěch, bude to jen dobře. Pokud soupeř bude lepší a přehraje nás, se ctí odjedeme domů," řekl ČTK Csaplár.