14. června 2011 19:51 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Španělé: Favoritem skupiny je Česko

Česko U21 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko U21 | foto: Reuters

VIBORG Fotbaloví reprezentanti do 21 let se ve středu na mistrovství Evropy chystají čelit nájezdům španělské ofenzivní "mašiny", ale sami plánují, že se soupeři postaví s otevřeným hledím. Trenér Jakub Dovalil bude hráče nabádat k odvážné hře. Češi zkrátka chtějí vyrukovat na Španělsko s jeho zbraněmi.

Kdyby vyhráli, mají na malém Euru v Dánsku jisté semifinále. Podle Dovalila by pasivní hra v obraně na vlastní polovině byla jen čekáním na "smrt". "Máme dvě varianty. Můžeme kvalitně bránit, necháme je hrát, ale nebudeme na míči. Druhá možnost je, že po nich půjdeme, budeme je vysoko napadat, aby se nedostali ke své hře. A asi zvolíme tu odvážnější variantu," řekl dnes Dovalil, který zvažuje také to, v jakém rozestavení tým ve středu nastoupí.

Češi půjdou do zápasu ve výhodě. První utkání s Ukrajinou vyhráli, zatímco Španělé uhráli pouze bod s Anglií. Dovalil spoléhá i na to, že by soupeř mohl během zápasu znervóznět, pokud by se utkání neodvíjelo podle jeho představ. "Uvidíme, jestli se nechají otrávit. Pokud se nám podaří rozkouskovat jejich hru a oni si místo svých patnácti, dvaceti nahrávek dají třeba tři, nebo čtyři, tak třeba znervózní a bude se jim dýchat hůř," přemítal Dovalil.

Reakce Dovalila: Nejsilnější výběr má Španělsko
S úsměvem na dnešní tiskové konferenci odmítal poznámky španělských žurnalistů, podle kterých trenér středečního soupeře Luis Milla považuje právě Čechy za největšího favorita skupiny B. "To je hezké, co říkají. Ale já si zase myslím, že nejsilnější tým má Španělsko," reagoval Dovalil.

Jakub Dovalil.

Svůj tým a především hráče v záloze a útoku bude nabádat, aby k soupeři aktivně přistupovali na jeho obranné polovině. "Chceme na ně tlačit, ale musíme také střídat tempo hry. Nevydržíme tak náročný styl praktikovat celý zápas," řekl Dovalil. O sestavě už má jasno, ale nejdříve ji oznámí až hráčům ráno v den utkání. Do hry se možná dostanou Václav Kadlec nebo Milan Černý, kteří by v záloze mohli mít dost ofenzivních úkolů.

Dovalil si dnes na taktické přípravě neodpustil další psychologický tah.

Hráčům pustil záběry z březnového přípravného utkání Španělska s Dánskem, v němž se nechal zbytečně vyloučit zadák Victor Ruiz poté, co napadl autora dánské branky. Ruiz před brankou prý chyboval a pak neunesl, když před ním soupeř slavil branku. "Pokud jim teče do bot, mají slabší disciplínu," všiml si Dovalil.

ČTK