15. června 2011 20:56 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Španělé si s námi hráli bago, tvrdí Škorpil

Česko - Španělsko (Španělé slaví branku) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Španělsko (Španělé slaví branku) | foto: Reuters

PRAHA Tři roky vedl jako hlavní trenér fotbalovou reprezentaci do 21 let a i on si s ní v roce 2007 prošel skupinovou fází mistrovství Evropy. Ladislav Škorpil i proto bedlivě sleduje současný tým. Hlavní důvody porážky 0:2 se Španělskem vidí zejména v kvalitě soupeře. "Hráli si s námi bago. Přesně tak, jak to dělá Barcelona," všiml si.

LN Proč se mladým reprezentantům nedařilo? 
V první řadě to bylo dáno soupeřem a jeho stylem hry. Mezi námi a Španělskem byl diametrální rozdíl v tom, že oni byli schopní balón udržet i při velkém množství přihrávek, zatímco my jsme jej ve snaze o nějakou kombinace rychle ztráceli. Nebylo to o ničem jiném než o technické vybavenosti.

Reportáž ze zápasu čtěte zde

LN Ve fyzické připravenosti problém nebyl?
Snažili jsme se napadat, atakovat soupeře, jenomže ti si s námi hráli bago na jeden nebo na dva doteky. Pro fotbalisty je deprimující, když makají, přistoupí k hráči s míčem a on už ho najednou nemá. My pod tlakem naopak ztrácíme, protože s balónem tolik neumíme. V jejich případě místo nich běhá míč, zatímco v našem běháme my, ale bez míče.

LN Ovlivnil náš výkon zvolený systém hry?
V tom zápase byl soupeř lepší. Kdyby se hrálo desetkrát utkání těchto týmů, tak jich více vyhrají Španělé. Jejich mužstvo je kvalitnější, takže to není jen o systému.

LN Překvapil vás odevzdaný výkon českého týmu?
Očekávání jsou jedna věc, realita druhá. Je otázkou kolikrát z oněch deseti zápasů jsme schopni uspět. Jestli dvakrát, pětkrát nebo sedmkrát. Když dostanete gól, tak tam lze najít chyby, které mu předcházely a nemuselo na ně dojít, a ten jeden gól dát můžete. My jsme šanci měli v 87. minutě, takže možnost porazit je existovala, ale ta šance rozhodně nebyla 50 na 50.

LN Je třeba udělat nějaké změny před duelem s Anglií?
Trenér Dovalil o tom určitě bude přemýšlet. Toto utkání pro nás bylo hodně deprimující. Mladí Španělé hráli zrovna jako Barcelona. A při takovém herním stylu si soupeři připadají, že jsou v bagu, které se dělá na tréninku. Jenže tentokrát se hrálo v zápase.

LN Pro hráče je to asi hodně frustrující...
Důležité je, aby to nesnižovalo snahu při presování, snahu vybojovat balón. Proti Španělům se nám nedařilo a vykonávali jsme neúspěšnou činnost. Proti Anglii se ale ta snaha může vyplatit, přijde chyba a soupeře vytrestáme. Mužstvo musí hlavně do neděle zmobilizovat psychické síly.

LN Jak si myslíte, že klíčový zápas s Anglií dopadne?
Tipy nejsou mojí doménou. Proto to nevyslovím jako tip, ale jako přání. Přeji Kubovi Dovalilovi postup. V médiích se několikrát psalo, že nejvíce rad má ode mne. (smích)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!