Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Sparta odletěla do Švédska. Postoupíme, věří Lavička

Sport

  12:14
GÖTEBORG - Před týdnem při vstupu sparťanských fotbalistů do pohárů se jejich fanoušci na obřím transparentu ptali, kam všude své mužstvo v Evropské lize během ročníku doprovodí. Ve středu vyrazili s týmem do Göteborgu. Tam Sparta proti místnímu BK Häcken musí vyhrát, aby cesta pro letošek nebyla poslední.

Na snímku radost hráčů Sparty z gólu foto: ČTK

Sparta, stejně jako všechna mužstva v kvalifikaci o Evropskou ligu, stojí nad propastí. Pokud předkola nezvládne, nebude na podzim v pohárech. To by pro nejslavnější český klub bylo fiasko.

"Ano, vyřazení s Häckenem by byla blamáž," uznal trenér Vítězslav Lavička. "Ale my věříme, že postoupíme." První zápas v Praze skončil 2:2, když domácí v závěru promrhali dvougólový náskok. Ve čtvrtek v odvetě musí švédského soupeře porazit, nebo remizovat od stavu 3:3 výš.

"Takový výsledek jsme si nepředstavovali," hlesl trenér Vítězslav Lavička po prvním zápase. "Když se zápas dobře vyvíjel a vedli jsme dva nula, tak bych očekával větší sebevědomí. K postupu bude nutné vítězství, to je nám jasné."

V minulém ročníku Evropské ligy sparťané své příznivce navnadili. Přes Admiru Vídeň a Feyenoord Rotterdam se dostali do skupiny. Skončili za Lyonem, ale před favorizovaným Bilbaem i izraelskou Šmonou. Ve vyřazovací fázi svedli dvě vyrovnané bitvy s Chelsea, pozdějším vítězem.

Vítěz vyzve Thun nebo Čichuru

Podobně si počínali před třemi lety, kdy v základní části vyřadili Palermo a ve vyřazovací fázi smolně vypadli s Liverpoolem. Jenže nedávná historie pamatuje i krach, Sparta v pohárech "nepřežila" léto 2011 po kolapsu s rumunskou Vasluí.

Přitom BK Häcken je jen prvním ze tří soupeřů, které musí sparťané porazit, aby splnili cíl. Dalším, pokud ve Švédsku zvítězí, bude lepší z dvojice Thun - Čichura. Nepostoupit do základní fáze by byl obrovský problém, který s sebou přinese finanční ztrátu, škraloup na prestiži klubu i ránu pro pracně budovaný koeficient.

V minulé sezoně úspěšné tažení přineslo na odměnách a bonusech od Evropské fotbalové unie UEFA 60 milionů korun. Dalším příjmem je vstupné z domácích zápasů. Úspěšným vystoupením v pohárech se zvedne cena hráčů. Další plusem jsou zážitky pro fanoušky... O to o všechno Sparta přijde, pokud Häcken a další dva soupeře nevyřadí.

ČTĚTE TAKÉ

"Máme v týmu hráče, kteří toho mají hodně za sebou, i mladíky. Přesto si myslím, že máme zkušené mužstvo, které tuto situaci zvládne a postoupí do dalšího předkola," pokračoval kouč Lavička.

Aby Sparta udělala první krok, k tomu jí může pomoci už Ladislav Krejčí s Romanem Bednářem. Nedávní marodi do Švédska odletěli, i když jejich nasazení není jisté.

Levý záložník Krejčí kvůli potížím s třísly zmeškal téměř celou přípravu, ale v posledních dnech už je v plném tréninku. Útočník Bednář prodělal virózu a jelikož se lékařům nelíbily kontrolní testy, nebyl k dispozici po úvodní pohárový duel ani pro ligu v Jihlavě.

"Absolvoval důkladné vyšetřené, které dopadlo dobře," poznamenal sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.

Doma zůstal Zápotočný i Hybš

S výpravou neodcestoval zkušený bek Tomáš Zápotočný, který po svalovém zranění z jarní části trénuje individuálně, ani další obránce Matěj Hybš. Ten kvůli únavové zlomenině dostal nohu do sádry.

Mužstvo se po nedělním ligovém vítězství 4:1 v Jihlavě sešlo už v pondělí večer, kdy odcestovalo na soustředění za Prahu. V úterý trénovalo v Ladově rodišti v Hrusicích. Další trénink má ve středu od 18.00 na stadionu Ullevi v Göteborgu. Domovský stánek klubu BK Häcken Ramsbergvallen pro sedm tisíc diváků nesplňuje podmínky pro pohárová utkání.

"Čeká nás zápas o všechno. Ale tým jako Sparty musí taková utkání zvládat. Věřím, že postoupíme," dodal obránce Ondřej Švejdík.

Autor: