18. července 2014 12:37, aktualizováno  13:39 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparta v dalším předkole Ligy mistrů narazí na Malmö, nebo Ventspils

David Lafata ze Sparty (druhý zleva) se raduje z jednoho ze svých gólů proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Lafata ze Sparty (druhý zleva) se raduje z jednoho ze svých gólů proti... | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Sparťanští fotbalisté narazí ve 3. předkole Ligy mistrů na lepšího z dvojice Malmö - FK Ventspils (úvodní zápas 0:0). Rozhodl o tom los v Nyonu. Český mistr musí ještě předtím formálně stvrdit postup přes Levadii Tallinn (první zápas 7:0).

Postup přes Levadii už bude jen formalitou, a tak se sparťané můžou pomalu začít chystat na 3. předkolo. V něm je čeká cesta buď do Švédska, či do Lotyšska.

O pořadí zápasů (doma-venku) se definitivně rozhodne až po skončení 2. předkola, tedy nejpozději 23. července. Teoreticky by však Sparta měla začít doma. Nejisté jsou zatím také termíny duelů - úvodní utkání 29., či 30. července, odveta o týden později.

ČTĚTE VÍCE

Pokud Sparta postoupí i ze 3. předkola, čeká ji ještě závěrečné kolo kvalifikace. Tam už by na Spartu čekala štědrá prémie od UEFA -  2,1 milionu eur, což je v přepočtu skoro šedesát milionů korun (údaj z loňského roku). Další stovky milionů korun by český mistr mohl získat v hlavní fázi soutěže.

Kdyby Sparta ve 3. předkole naopak vypadla, evropské poháry by pro ni neskončily. Zahrála by si ve 4. předkole Evropské ligy.

Malmö v domácí lize vede, Ventspils je druhý

Soupeři pro Spartu vzešli z pátečního losování. Českého mistra vylosovali, když v osudí zbývaly už jen dva lístečky s možnými soupeři. Mimo jiné i nepříjemný Partizan Bělehrad, ale nakonec došlo na papírově jednodušší variantu.

David Lafata se raduje po úžasném zápase se svými dětmi a spoluhráči.

David Lafata se raduje po úžasném zápase se svými dětmi a spoluhráči.

Malmö je sedmnáctinásobným mistrem švédské ligy, která se hraje systémem jaro-podzim. Průběžně první je i nyní po čtrnácti kolech - s jedinou porážkou a pětibodovým náskokem na své pronásledovatele.

Největším úspěchem Malmö v historii je druhé místo v Poháru evropských zemí (dnešní Liga mistrů) v roce 1979. Tehdy ve finále prohrálo 0:1 s Nottinghamem Forest.

Los Evropské ligy

Pokud mladoboleslavští fotbalisté postoupí do 3. předkola Evropské ligy, čeká je věhlasný soupeř. Narazili by totiž na Lyon. Další dva čeští zástupci narazí na papírově snadnější protivníky - Plzeň půjde na lepšího z dvojice Petrolul Ploješť - Flamurtari (první zápas 2:0) a Liberec (pokud postoupí přes Košice) na FC Astra.

Plzeň byla nasazená rovnou do 3. předkola. Liberec a Mladá Boleslav musejí za týden ještě zvládnout odvety 2. předkola. Ale nakročeno mají dobře. Liberec vyhrál 1:0 v Košicích a Mladá Boleslav na svém stadionu porazila Široki Brijeg 2:1.

Úvodní utkání 3. předkola Evropské ligy jsou na programu ve čtvrtek
31. července, odvety o týden později. Které české týmy budou začínat na domácích hřištích, se definitivně rozhodne až po skončení 2. předkola.

Aby čeští zástupci postoupili až do hlavní fáze soutěže, musejí zvládnout ještě 4. předkolo. Až poté následují základní skupiny.

Méně zvučné jméno má Ventspils. Klub byl založen teprve v roce 1997, ale od té doby získal už pět mistrovských titulů. V současnosti je v lotyšské lize, která se také hraje systémem jaro-podzim, na druhém místě dva body za Skontem Riga.

V roce 2009 Ventspils postoupil do základní skupiny Evropské ligy. Předtím třikrát hrál v prvním kole Poháru UEFA. Jinak vždy skončil už v kvalifikaci evropských pohárů.

Petr Šedivý

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!