Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Sparta vykázala 150 miliónů ztráty

Sport

  15:34
PRAHA - Hospodaření fotbalové Sparty v minulé sezoně skončilo ztrátou ve výši 156 milionů korun. Vyplývá to z účetní závěrky klubu, která byla zveřejněna ve Sbírce listin. Podle serveru týden.cz je to nejhorší hospodářský výsledek v historii klubu.

My jsme Sparta, vy nejste nic! foto: ČTK

V předchozích letech se ztráty pohybovaly mezi 18 a 50 miliony korun. Vedení klubu ve výroční zprávě zdůvodňuje vznik rekordní ztráty především nedostatečnými příjmy z prodeje televizních práv na zápasy Poháru UEFA. V minulé sezoně přitom hrála Sparta v základní skupině, v té současné dokonce vypadla hned v prvním kole s Dinamem Záhřeb.

Představenstvo akciové společnosti, jejímž většinovým vlastníkem je od roku 2004 finanční skupina J&T, se rozhodlo v prosinci situaci řešit zvýšením základního kapitálu společnosti o 106 milionů korun. "Což znamená, že klub bude finančně ještě silnější," komentoval to tehdy personální ředitel Jakub Otava. Tentýž muž tento krok dnes popřel.

Podle výroční zprávy byla z obchodního pohledu minulá sezona úspěšná, neboť se podařilo udržet všechny významné partnery klubu i získat některé nové.

Tržby z prodeje reklamních předmětů a suvenýrů vzrostly o 24 procent na 17,2 milionu korun. Návštěvnost na Letné sice poklesla, ale příjmy ze vstupného stouply o pět milionů na 25,3 milionu korun. Tržby bez částek za přestupy hráčů dosáhly 180 milionů a provozní náklady 581 milionů korun.

Autor: