Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sparťan Kadlec po áčku poprvé okusí atmosféru také v jedenadvacítce

Sport

  13:20aktualizováno  13:49
PRAHA - Útočník Sparty Václav Kadlec, který před měsícem zažil premiéru v seniorské fotbalové reprezentaci, se poprvé objevil v nominaci výběru do 21 let před přípravným utkáním s Ukrajinou. Pro tým kouče Jakuba Dovalila to bude první přípravný zápas před červnovým mistrovstvím Evropy v Dánsku. Češi hostí Ukrajinu příští středu v Uherském Hradišti.

Lichtenštejnsko - Česko (Zleva: Hübschman, Kadlec a Rosický) foto: Reuters

Trenér Dovalil v devatenáctičlenné nominaci jinak nesáhl k žádnému překvapení, kromě Kadlece jsou v ní všichni hráči, kteří se objevili už v kvalifikaci. "Nominace Kadlece je jedinou změnou, která by měla do týmu přinést ještě vyšší kvalitu. Vzhledem k výkonům, které v poslední době odvádí, je to zasloužená nominace," řekl Dovalilův asistent Jan Suchopárek.

Kadlec se v jednadvacítce objevuje i přesto, že kouč Dovalil po baráži s Řeckem řekl, že hráče se zkušenostmi ze seniorské reprezentace už spíše do nižší věkové kategorie brát nebude. "Ale nemyslíme si, že by jednadvacítka pro Kadlece měla být krokem zpátky. Může nám pomoci a do týmu určitě také zapadne rychle," uvedl Suchopárek, který na tiskové konferenci zastoupil Dovalila. Ten je dnes v Dánsku přítomen losování evropského šampionátu.

Do týmu se po krátké odmlce vrací obránce Utrechtu Jacob Lensky, jenž o barážový dvojzápas s Řeckem přišel kvůli svalovému zranění. Pro českou jednadvacítku bude utkání s Ukrajinou poslední akcí v letošním roce. Pro Čechy to může být šance oplatit soupeři vyřazení z kvalifikace ME před dvěma lety. "Ale pro mě je Ukrajina černým koněm příštího mistrovství.

Tomáš Pekhart za jednadvacítku.

Bude to určitě velká prověrka," řekl Suchopárek na adresu týmu, který v poslední kvalifikaci z deseti zápasů prohrál jen v posledním barážovém utkání s Nizozemskem. Další přípravné duely sehraje Dovalilův tým v únoru, při březnovém dvojutkání a pak při červnové generálce na mistrovství Evropy.

V únoru Češi nastoupí v Nizozemsku, v březnu přivítají Bělorusko i přesto, že jej dnes mohou dostat při losování do skupiny na ME, a pak Francii. Od 1. do 10. června bude jednadvacítka zřejmě pobývat na soustředění v jabloneckých Břízkách a 12. června vstoupí prvním utkáním do evropského šampionátu.

NOMINACE NA PŘÍPRAVNÝ DUEL S UKRAJINOU

Brankáři:
Jan Hanuš (Hradec Králové) 1/0
Tomáš Vaclík (Žižkov) 10/0

Obránci:
Ondřej Čelůstka (Slavia Praha) 10/1
Jan Hošek (Teplice) 7/0
Jan Lecjaks (Anderlecht Brusel) 9/0
Ondřej Mazuch (Anderlecht Brusel) 17/1
Jacob Lensky (Utrecht) 2/0
Radim Řezník (Ostrava) 8/0

Záložníci:
Bořek Dočkal (Konyaspor) 19/6
Marcel Gecov (Liberec) 10/1
Jan Kovařík (Jablonec) 6/2
Tomáš Hořava (Olomouc) 11/1
Jan Morávek (Kaiserslautern) 4/0
Lukáš Vácha (Liberec) 12/1
Milan Černý (Slavia) 5/0

Útočníci:
Libor Kozák (Lazio Řím) 8/3
Tomáš Pekhart (Jablonec) 19/15
Václav Kadlec (Sparta) 0/0
Jan Vošahlík (Jablonec) 11/2

Poznámka: Za jménem je uveden klub, počet zápasů v reprezentaci a vstřelené góly.

Autor: