Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Sparťan Zápotočný: Na platu jsem musel slevit, ale vyhrála rodina

Sport

  14:51
PRAHA - Mohl si vybírat z nabídek zahraničních klubů, ale u Tomáš Zápotočného (30) převládl stesk po rodině, která s ním v tureckém Istanbulu nežila. "Už se těším, jak budu vodit dceru do školy," plánuje si obránce, který včera s fotbalovou Spartou podepsal smlouvu na tři a půl roku.

Tomáš Zápotočný. foto: www.sparta.cz

Byla Letná jasnou volbou, nebo jste se musel rozmýšlet?
Rozhodování mi zabralo hodně času. Už od léta jsem měl ze Sparty jisté signály, ale nevěděl jsem, jestli dostanu pod novým trenérem Besiktase Berndem Schusterem šanci. Hlavní faktor, proč jsem nedodržel kontrakt, který jsem měl platný ještě na půl roku, představuje moje rodina, která žije od září v Čechách.

Musel jste hodně slevit z finančních nároků? Turecká liga je známá astronomickými platy...
Šel jsem o něco dolů. Peníze pro mě nejsou tak důležité jako blízcí. Chci pohodový rodinný život.

Rok 2010 v obrazech

Jak moc vám s náročným rozhodováním pomohl český spoluhráč z Besiktase Tomáš Sivok?
Mnohokrát jsme to spolu konzultovali. Informoval mě o všem, co se týká klubu. Vytvořil na mě zároveň pořádný tlak, protože je veliký sparťan a chtěl, abych se jím taky stal. Dočkal se a hned mi k přestupu esemeskou gratuloval.

Budete na Turecko vzpomínat?
Získal jsem titul s Besiktasem i Bursasporem. Byly to skvělé sezony a také prostředí musím hodnotit pozitivně. Poznal jsem dvě krásná města – Bursu a Istanbul.

Kdo je Tomáš Zápotočný

- Třicetiletý obránce s fotbalem začínal v Příbrami, kde také dodnes žije.

- Poprvé na sebe čerstvá posila Sparty upozornila při angažmá v Liberci, s nímž v roce 2006 získala překvapivě titul.

- Na konci mistrovské sezony mluvil před novináři o tom, že se jeho spoluhráče Abrahama pokusil někdo zkorumpovat. To se však neprokázalo a později za svůj výrok dostal pokutu 150 tisíc korun.

- V lednu 2007 šel do Udine, po roce a půl zamířil do Besiktase Istanbul.

- V Turecku vyhrál titul nejen s Besiktasem, ale také s Bursasporem, kde strávil minulou sezonu na hostování.

- Nejčastěji nastupuje jako stoper, ale v Liberci si zahrál několikrát v útoku a závěr jednoho z ligových zápasů odchytal také v brance.

Kariéru jste nastartoval v Liberci, kde jste vyzkoušel všechny možné posty. Jaké bude vaše místo ve Spartě?
Očekávám, že budu hrát stopera. V Liberci jsem opravdu vyzkoušel zálohu, útok a jednou se dokonce objevil v bráně. Když bude třeba, klidně si to zopakuju.

Ve středu obrany mají Letenští dva zkušené obránce – Tomáše Řepku a Ericha Brabce. To je dost velká konkurence.
Uvědomuju si to a těším se na oba. Jsou to vynikající hráči a mám k nim respekt. Přišel jsem, abych zvýšil zdravou konkurenci. Sparta má náročný program a je pro ni důležité, aby měla na jednotlivé posty víc kvalitních hráčů.

Nevolal jste náhodou Řepkovi, abyste se o Spartě informoval?
Netelefonoval, nemám na něj číslo. Doufám, že si ho brzy vyměníme. Jsem profík a musím se s klukama seznámit. Chci, abychom měli partu jako před lety pod Ještědem.

Na jaře 2006 Řepka řekl, že ligové prvenství Liberce by pro něj byla potupa. Titul jste tehdy získali. Odpustil jste Řepkovi?
Tomáše znám dobře a vím, že fotbalista občas řekne v emocích cokoliv. Nezlobím se, ale ještě jsem nezapomněl. Hlavně proto, že šlo o můj první velký úspěch v kariéře.

Nemrzí vás, že v únoru nezasáhnete do utkání Evropské ligy proti Liverpoolu, protože jste v pohárech už nastoupil za Besiktas?
Trochu ano. Zahrát si na Anfield Road by bylo úžasné. Takový už je život a já budu Spartě držet palce, aby postoupila.

Ta bude v přípravě budovat tým, který by mohl slavnému anglickému klubu konkurovat. Není to pro vás určitý handicap?
Nejde o to kdo, kde, kdy a jak nastoupí. Přišel jsem Spartě pomoci k úspěchům a prodat zkušenosti, které jsem v zahraničí nasbíral.