Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Špatný start, pak demolice. Sparta je po výhře v Karviné první, moravské derby pro Zlín

Fotbalisté pražské Sparty se po vítězství v Karviné vyhoupli do čela tabulky české ligy. foto: ČTK

Aktualizováno
Karviná/Zlín - Zatímco Slavie včera zaváhala proti nováčkovi z Pardubic, Sparta zůstává po třech odehraných kolech jediným stoprocentním týmem české fotbalové ligy. Její utkání v Karviné se zprvu nevyvíjelo vůbec dobře. Pražané ale dvoubrankové manko smazali a ve zbytku utkání dominovali. Tři body si připsal také Zlín, který porazil brněnskou Zbrojovku 3:1.
  18:22

Karviná stejně jako v předchozím vzájemném duelu na konci května prohrála o tři góly a poprvé v sezoně nebodovala.

Karviná vstoupila do utkání se Spartou výborně, ale Pražané ještě do poločasu...
Zbrojovku Brno v utkání proti Zlínu oslabilo vyloučení Petra Štěpanovského.

Spartě kvůli zranění chyběl Štetina, kterého v tříčlenné obraně nahradil Plechatý. Také Karviná vzhledem k soupeři nastoupila v rozestavení se třemi stopery.

Letenští byli v prvním poločase v defenzivě hodně nejistí a Karviná toho využila. Ve 23. minutě Ostrákovu střelu gólman Heča pouze vyrazil před sebe a důrazný Papadopulos doklepl míč do sítě. Bývalý reprezentant si připsal druhou trefu po návratu do české ligy.

Za pět minut bylo s hosty ještě hůře. Agilní Ostrák vysunul Bartošáka a jeho přízemní centr z levé strany si srazil do vlastní sítě vracející se Lischka.

Pražané se však ještě do pauzy zvedli a dokázali manko srovnat. Nejprve v 41. minutě povedenou střelou s pomocí břevna snížil Hložek a připsal si první gól v sezoně. Už v nastavení pak autora hostující branky fauloval ve vápně Twardzik a Dočkal z penalty nezaváhal, byť Bolek vystihl směr střely. Reprezentační kapitán dal třetí gól v ligové sezoně a skóroval i minulý týden při výhře 3:1 v Lize národů na Slovensku.

Výsledky 3. kola fotbalové ligy

Karviná - Sparta 2:5 (23. Papadopulos, 28. vlastní Lischka - 41. a 56. Hložek, 45. Dočkal z pen., 53. Ladislav Krejčí II, 82. Kozák).

Zlín - Brno 3:1 (23. Fantiš, 49. Jiráček, 54. Jawo - 27. Štepanovský).

19:00 Plzeň - Mladá Boleslav.

Brzy po přestávce favorit dokonal velký obrat. V 53. minutě si na Lischkův centr naběhl Krejčí a při svém 50. ligovém startu hlavou překonal Bolka, který si na míč sáhl, ale s tečí od břevna přesto inkasoval.

Vzápětí mohl odpovědět Ostrák, jeho střelu však Heča vyrazil. V 56. minutě přidali sparťané pojistku. Hložek si po individuální akci navedl míč na střelu a propálil Bolka. Podruhé v kariéře dal v jednom ligovém duelu dva góly. Letenští i v druhém venkovním zápase sezony dokázali čtyřikrát skórovat, v prvním kole zvítězili 4:1 v Brně.

Hosté pak poměrně s přehledem drželi náskok a na posledních 20 minut poprvé po letním návratu z Itálie a doléčení zranění naskočil Ladislav Krejčí starší. Právě po jeho přihrávce se pak v 82. minutě z první prosadil další střídající hráč Kozák.

Zlín přehrál oslabené Brno

Do morvaského derby vstoupili aktivněji Zlínští, které povzbudila výhra v Mladé Boleslavi v předchozím kole, a už v 5. minutě si vytvořili první střeleckou příležitost. Střela Gruzínce Čanturišviliho skončila těsně mimo a ze strany domácích to bylo na dvacet minut vše.

Kritický Trpišovský: Mdlý výkon, předvedli jsme málo, za bod můžeme být rádi

Brno nastoupilo bez zraněných stoperů Dreksy a Šurala, nervozitu na kopačkách při improvizovaném složení obrany ale nahrazovalo dobrým pohybem a kombinací. V 8. minutě pálil nebezpečně Přichystal, ale nad. V 19. odzbrojil zkušený Procházka Růska.

Ševci pak přece jen zvýšili aktivitu směrem dopředu a šli do vedení, když Condeho přesný centr hlavičkou umístil k tyči Fantiš. Zlín se však dlouho neradoval, po chybě obrany se před Dostálem ocitl Štepanovský a procpal míč do sítě.

Hra tak získala větší spád, Zbrojovka dostala chuť a zejména Fousek několikrát nebezpečně provětral zadní řady Zlína. Rozlet hostů ale narušil kapitán a střelec vyrovnávací branky Štepanovský, který po zbytečné druhé žluté musel ve 41. minutě pod sprchy.

Zlín začal přesilovku nastřelenou tyčkou Čanturišvilim v nastaveném čase první půle a dokonale ji využil na začátku druhé. Conde našel kolmým pasem Jiráčka a kapitán křížnou střelou skóroval.

Brno úplně vypadlo z role, Jawo nejprve zblízka minul míč v jasné pozici, ale o dvě minuty později se už radoval z gólu, když zblízka dorážel centr Procházky. Další šance k navýšení náskoku měli Dramé, Poznar a Čanturšvili, ale už je nevyužili, naopak Brno se částečně zvedlo, ale zdramatizovat duel už nedokázalo.