Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stadion v Kataru připomíná obří vagínu. Architektka se posměškům brání

Sport

  20:15aktualizováno  20:36
AL WAKRAH/PRAHA - Vypadá jak vagína, smějí se na sociálních sítích a internetových forech lidé po celém světě. A jejich názor brání i mnozí novináři a fotbaloví odborníci. Katarští pořadatelé mistrovství světa 2022 představili vizualizaci supermoderního stadionu v katarském městě Al Wakrah, který má připomínat vlající plachty starodávné lodi dhow, která v bohaté zemi sloužila k lovu perel. Fanouškům však nejvíc připomíná dámské přirození.

Diskutovaná vizualizace stadionu Al Wakrah pro mistrovství světa v Kataru. foto: Reprofoto

"Lidem, kteří nemají ani ponětí, jak loď vypadala, připomíná stadion vagínu. Zatím prý není jasné, zda budou všechny stadiony v Kataru vypadat jako intimní dámské partie," napsal na server Buzzfeed.com nadneseně například americký žurnalista Matt Kiebus. "Ta podoba je určitě nechtěná, ale já jí tleskám. Neexistuje mnoho budov, které připomínají vagíny. Tahle je z nich nejpřesnější a říká si o trable. Jen mám strach, že nynější publicita nakonec povede k tomu, že se obří realizace našeho přirození nakonec nedočkáme," píše redaktorka a komentátorka britského Guardianu Holly Baxterová.

Architektka projektu Zaha Hadidová však podobným posměškům nerozumí. "To je opravdu hloupost. Takže žijeme ve společnosti, kde všechno s dírou musí nutně evokovat vagínu?" řekla rodačka z Iráku známému americkému týdeníku Time. Hadidová patří ve svém oboru mezi světovou špičku a je celosvětově uznávanou osobností. V roce 2004 dokonce vyhrála prestižní Pritzkerovu cenu. "Kdyby byl architektem tohoto projektu muž, nikdo by nic podobného neříkal," tvrdí Hadidová.

Fotbalový svatostánek Al Wakrah by měl být dokončen v roce 2018. Plánovaná kapacita přesahuje 40 tisíc diváků a součástí stadionu má být i klimatizace, která v jinak horkém Kataru udrží teplotu 30 až 32 stupňů Celsia. "Je prvním z šesti stadionů, který se nachází v pokročilém stádiu designového procesu. Naše komise oslovila deset nejlepších projektantských firem na trhu, designové manažery a další konzultanty, kteří se budou podílet na funkčnosti a podobě stadionu," tvrdí generální sekretář pořadatelské komise šampionátu Hassan al-Thawadi.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...