Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Šťastní mistři světa ze Španělska neměli po svém triumfu slov

Sport

  23:59
JOHANNESBURG - Španělští fotbalisté netajili, jak silné emoce je zachvátily poté, co dnes pro svoji zemi získali první titul světových šampionů. Španělé po výhře v prodloužení finále MS proti Nizozemsku tvrdili, že je k triumfu dovedl hlavně týmový duch. Zklamaný kouč Nizozemců Bert Van Marwijk označil španělské vítězství za zasloužené.

Španělsko - Nizozemsko (Del Bosque nad hlavami hráčů).

Španělským hrdinou dne byl především záložník Andrés Iniesta, který čtyři minuty před koncem prodloužení velké finále rozhodl. "Nemám slov, aby popsal, co cítím. Jsme prostě mistry světa a je to neuvěřitelné," prohlásil Iniesta.

Také další záložník Cesc Fábregas zářil štěstím. "Je krásné být u historického okamžiku. Ale byli jsme lepší a zasloužili si vyhrát. Teď myslím hlavně na celou svoji rodinu. Doufáme, že za dva roky úspěch zopakujeme na mistrovství Evropy," řekl střídající středopolař. V kvalifikaci ME 2012 se Španělé utkají i s českým týmem.

Španělé mají double: po evropském titulu jsou i mistry světa 

"Stálo nás to mnoho úsilí, abychom došli až sem. Posledních 50 dní jsme tvrdě pracovali a neměli jsme žádný problém. Jsem hrdý na to, jaký tým jsem tady vedl. Měli jsme několik fantastických hráčů, kteří věděli, jak problémům předcházet. Měli jsme skvělý tým a teď si můžu vychutnat velmi krásné okamžiky," radoval se trenér Vicente del Bosque. Ten tak navázal na práci započatou Luisem Aragonésem, který před dvěma lety Španělsko přivedl k triumfu na mistrovství Evropy, po němž na lavičce ale skončil.

Španělský triumf potěšil i světovou tenisovou jedničku Rafaela Nadala, velkého fotbalového fanouška. "Je to velký den pro hráče i celou zemi. Tato generace je silná a triumfy si zaslouží. Teď se celé Španělsko může těšit na jednu velkou party," prohlásil Nadal.

Tomáš Berdych - Rafael Nadal.

Van Marwijk litoval, že jako první nizozemský trenér nepřivedl oranjes ke světovému titulu. "Na konci prodloužení jsem už doufal, že to dotáhneme do penaltového rozstřelu, ale bohužel... Lepší tým vyhrál, ale i tak je těžké smířit se s porážkou ve finále mistrovství světa," řekl Van Marwijk.

Dlouho jej prý bude mrzet, že Nizozemci potřetí v historii odešli z finálového utkání MS poraženi. "Je to škoda i proto, že jsme byli opravdu velmi blízko," uvedl nizozemský kouč.

Připustil, že zápas byl velmi tvrdý, což prý paradoxně "není nizozemský způsob hry". "Byly tam brutální zákroky, ale to je prostě finálový zápas a bylo to oboustranné. Člověk hraje tak, aby vyhrál, je tam spousta emocí.

Klidně bych dnes vyhrál i za cenu toho, že jsme nehráli nijak krásně," líčil Van Marwijk.

Nizozemští hráči cítili křivdu. Před Iniestovou rozhodující trefou jim prý sudí Webb upřel rohový kop. "Je to neuvěřitelné, než padla branka, měli jsme mít na sto procent roh. To rozhodnutí jsem nechápal," zlobil se záložník Nigel de Jong, který také zklamání netajil. "Bolí to hodně. Vydali jsme ze sebe úplně všechno, ale nestačilo to," řekl De Jong.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!