Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Kouč Rangers otočil. Nejdříve na Spartě nic neslyšel, pak najednou ano. A tlačí na potrestání

Trenér fotbalistů Glasgow Rangers Steven Gerrard při utkání na Spartě. foto: MAFRA

Skotský klub Rangers žádá po Evropské fotbalové unii (UEFA) prošetření pohárového utkání v Praze na Spartě. „Kola se dala do pohybu. Sám budu určitě tlačit na to, aby se tak stalo. Bohužel tresty nejsou dostatečné,“ řekl trenér Steven Gerrard.
  17:46

Rangers na hřišti na soupeře nestačili, nevypracovali si gólovou šanci a porážka 0:1 byla vzhledem k dalším sparťanským příležitostem milosrdná.

Po utkání však skotští reportéři na tiskové konferenci nekritizovali chabý výkon skotského týmu, ale Gerrarda navedli na rasismus.

„Nejsem si ničeho vědom, soustředil jsem se na hru,“ řekl Gerrard nejprve.

Druhý den po příletu do Skotska otočil.

„Teď už jsem si toho plně vědom. Díval jsem se na zápas se zapnutým zvukem a překvapilo mě, že jsem si toho během utkání nevšiml,“ citovala Gerrarda britská média.

Převracejí realitu

Šéf českého fotbalu Fousek o reakcích skotské strany

Na utkání Sparty s Rangers byl osobně přítomný i předseda fotbalové asociace (FAČR) Petr Fousek.

„Upřímně říkám, že jsem překvapen některými vyjádřeními zahraničních médií. Chtěl bych touto cestou naopak ocenit atmosféru, kterou děti v hledišti na Letné vytvořily a která byla opravdu úžasná. Gratuluji Spartě k nápadu zaplnit tribuny dětmi a jsem rád, že UEFA tento návrh akceptovala,“ řekl Fousek.

„Jako předseda FAČR, která dbá dlouhodobě na boj proti jakýmkoliv projevům nesnášenlivosti, naprosto odmítám podobná generalizování problému rasismu. A to ať směrem k českým klubům, českému fotbalu, hlavnímu městu Praze nebo celé České republice a jejím občanům. Převracet realitu, kterou jsem na Letné viděl, v to, co jsem si následně o dění na stadionu přečetl, je nepřijatelné.“

„Bohužel tresty nejsou dostatečné. Už po utkání jsem říkal, že se proti tomu musí dělat víc. Jedině tak se to vymýtí, protože tresty nejsou vůbec přísné,“ prohlásil Gerrard.

Promluvil si i s Kamarou. „Konverzace zůstane mezi námi. Glen je v pořádku. Jsem si jistý, že je stejně jako já zklamaný. Je na čase, aby se do věci vložily úřady a klub a my se mohli soustředit na nedělní ligový zápas s Hibernian.“

Britští novináři usoudili, že projevy nevole publika, v němž seděly jen děti od šesti do čtrnácti let, směrem k hostům jsou rasistické chování.

Mělo mířit na finského záložníka tmavé pleti Glena Kamaru, který v březnu během odvety osmifinále Evropské ligy obvinil slávistu Ondřeje Kúdelu z rasistické nadávky a pak ho fyzicky napadl. Dostal za to trest na tři zápasy, Kúdela za neprokázaný rasismus deset utkání.

Pro Gerrarda a spol. je teď vřískot, pískot a bučení dětí rasismus, ačkoli nespokojenost s průběhem utkání se objevovala i v případě, že u míče nebyl zrovna Kamara.

Když Kamara za hrubý faul na sparťana Sáčka dostal druhou žlutou kartu, jeho předčasný odchod ze scény dětské publikum doprovodilo jásotem.

Zdá se, že někdejší anglický fotbalový reprezentant a záložník Liverpoolu vytáhl rasismus proto, aby zakryl neschopnost svou a svého mužstva českého soupeře porazit.

Kauzu jako první „rozjel“ na sociálních sítích aktivista a právník Aamer Anwar, který je zároveň advokátem Kamary. Z dětí udělal rasisty, ačkoli v Praze vůbec nebyl. A jeho rétoriku posléze převzala britská média i fanoušci.

Sparta se proti tomu důrazně ohradila a požádala zástupce Rangers, aby „xenofobní atmosféru směřující k dětem, k Česku a jejím obyvatelům zastavili“.

Brankář Sparty Florin Nita.

Stal se přesně opak, Gerrard na páteční tiskové konferenci začal emoce zase zvedat.

Když útoky proti Česku a dětem na stadionu pokračovaly od dalších skotských představitelů, například od poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnost a rozmanitost Bartleyho, vložil se do aféry i český ministr vnitra Jan Hamáček.

Na jeho apel si ministr zahraničí Jakub Kulhánek předvolá britského velvyslance Nicka Archera.

Spartu podpořil i slávistický šéf Jaroslav Tvrdík a první muž českého fotbalu Petr Fousek.

„Převracet realitu, kterou jsem na Letné viděl, v to, co jsem si následně o dění na stadionu přečetl, je nepřijatelné,“ zdůraznil Fousek.

Autoři: ,

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat