Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Straka hledal hlavně doma, tradiční opory chybějí

Spokojený kouč fotbalové reprezentace František Straka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spokojený kouč fotbalové reprezentace František Straka. | foto: ČTK

PRAHA VIDEO -Až příští týden v pátek česká fotbalová reprezentace nastoupí v Jablonci proti Maltě, možná domácí tým ani nepoznáte. Žádný Čech, Grygera, Rozehnal, Polák nebo Baroš. Na dresech českých hráčů budou zářit netradiční jména: Benát, Brabec, Limberský, Fillo nebo Magera.

Trenér František Straka si ke své reprezentační premiéře přizval hned jedenáct hráčů, kteří si pod jeho vedením mohou připsal první start v národním týmu. Mezi nečekanými jmény je například záložník Českých Budějovic Petr Benát, brankář Teplic Tomáš Grigar nebo plzeňská dvojice David Limberský, Daniel Kolář.

Morales neprošel, nahradil ho Nečas

Trenér František Straka ustoupil svazovým funkcionářům a ze svého plánovaného realizačního týmu vyškrtl Itala Massima Moralese a Karla Váchu. Moralese mezi asistenty nahradil jablonecký Radim Nečas, svaz už dvanáctičlenný tým schválil. „Chtěl jsem původně za asistenty trenéry týmu do 21 let Dovalila a Koubu, ale to nešlo, proto jsem navrhl Moralese. Byl to jen návrh,“ divil se Straka. „Je to navíc jen na jeden zápas. Po něm se automaticky realizační tým rozpůstí,“ připomněl trenér.

„Hráče, které známe, nepotřebujeme testovat,“ prohlásil Straka, když odtajnil svůj seznam vyvolených. „Utkání s Maltou bude dobrou příležitostí vyzkoušet hráče, kteří zatím nedostávali šanci.“

Na seznam napsal Straka dvacet hráčů, jenže kvůli omezenému počtu střídání se tři z nich v Jablonci nedostanou do hry. „I pro ně to ale bude přínosné, nasají při utkání s­Maltou reprezentační atmosféru. Je to pro ně hozená rukavice,“ vysvětloval trenér.

Strakův mandát je zatím ohraničen jediným přátelským utkáním - další nominaci tak už možná bude sestavovat někdo jiný. Jednapadesátiletý kouč proto nepovolal tradiční opory a vybíral hráče hlavně z­domácí soutěže.

„Hraje se v dost nevhodném termínu. Někteří hráči mají po náročné sezoně zdravotní problémy a tento termín je pro ně jedinou šancí, aby se vyléčili,“ popsal Straka jeden z hlavních důvodů, proč v nominaci nejsou Čech a spol.

NOMINACE NA MALTU

Brankáři: Grigar, Zlámal
Obránci: Brabec, Roman Hubník, Michal Kadlec, Limberský, Klein, Zdeněk Pospěch, Šimůnek.
Záložníci: Benát, Jaroslav Černý, Fillo, Hübschman, Daniel Kolář, Pudil, Šírl.
Útočníci: Lafata, Necid, Magera, Papadopulos.

Vyzkoušet chtěl i Morávka
Straka podle očekávání neposlal pozvánku ani šesti hráčům, kteří byli po barovém večírku po utkání se Slovenskem vyřazeni z týmu. Až na Tomáše Ujfalušiho přitom Straka se všemi hráči mluvil.

„Ujfalušimu jsem se nedovolal, ale respektuji jeho přání s reprezentací skončit. Ostatní řekli: Trenére, o šanci v nároďáku se popereme. Na Maltu jsem je nepovolal, ale dveře do reprezentace jim nezavírám,“ hlásil Straka.

Do jeho úvah zasáhla i reprezentace do jedenadvaceti let, které o­čtyři dny dříve nastoupí ke kvalifikačnímu utkání v San Marinu. „Chtěl jsem vyzkoušet hráče Chramostu, Dočkala, Morávka nebo Milana Černého. Škoda, ale jedenadvacítka má jednoznačně přednost,“ zdůraznil český kouč.

Jiránek s Jarošíkem skončili
V Jablonci tak na hřiště pošle tým, v němž mají jen tři hráči více než deset startů za národní tým. Zkušenost tak tentokrát českou zbraní rozhodně nebude. „Chtěl jsem sestavit co nejsilnější tým, ale některé okolnosti prostě neovlivním,“ pokrčil Straka rameny.

Přesto za dva týdny ve funkci stihl obvolat desítky hráčů. Vzpomněl si přitom i na ty, kteří se v národním dresu naposledy představili před několika lety. „Mluvil jsem s­Jarošíkem a Jiránkem a oba se omluvili s tím, že se už chtějí věnovat jen klubovým povinnostem. Respektuji to,“ oznamil Straka.

Neuspěl ani u Pavla Nedvěda a Tomáše Rosického, kterým nabízel, aby se do Jablonce alespoň přijeli podívat. „Volal jsem si s trenérem Wengerem a ten mi řekl, že si Arsenal Tomášovo uvolnění nepřeje,“ dodal smířeně Straka.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...