Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Strakův úděl: Zachránit a jít

František Straka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Straka - ilustrační foto. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Pověst, jakou si František Straka vybudoval, je pro nového trenéra reprezentace výhodou i přítěží zároveň. Ukázal, že umí být impulzivním nadšencem, který dokáže mužstvo pobláznit. Na druhou stranu v žádném angažmá obvykle nefungovalo Strakovo kouzlo déle než jednu sezonu.

Jako hráč zatím dokázal posbírat daleko víc úspěchů než jako trenér. Proč tomu tak je? Z hřiště na lavičku si přitom František Straka přenesl vlastnosti, které ho zdobily už jako obránce s ostrými lokty, co neuhne před žádným soubojem. Jako jeden z prvních se také dokázal na konci osmdesátých let prosadit za hranicemi.

Odtud přezdívka Franz jako památka na doby, kdy si získal respekt v bundeslize. Jako málokdo zvládá také excelentně vystupování pro média. Jenže pověstný důraz na „srdíčko“, na které ve svých projevech klade důraz, často nepředstavuje dostatečný motor, který dokáže dostatečně pohánět mužstvo. 

Straka si trenérské řemeslo před devíti lety poprvé osahal v regionálním Wuppertalu. Když se vrátil zpátky domů, zamířil nejdřív do Teplic. Na úvod to nebyla špatná štace. Zvlášť v Poháru UEFA zaujal postupem přes silný Kaiserslautern i Feyenoord Rotterdam.

To znamenalo nejlepší doporučení pro Spartu, která potřebovala na konci sezony urvat druhé místo. „Probereme spící růženky,“ slíbil po návratu na stadion, kde prožil větší část hráčské kariéry. První úkol Straka splnil a vysloužil si prodloužení kontraktu. Po půlce sezony sice dominoval v domácí soutěži, ale vystoupení Sparty v Lize mistrů skončilo nezdarem. V tu chvíli přišel zásadní zlom. Vedení klubu ho nečekaně odvolalo. 

Straka se mohl cítit jako oběť. Na pohárové scéně od té doby už letenský klub nezářil nikdy ani pod vedením dalších Strakových nástupců. Za pravdu mu dávala podpora fanoušků, jejichž zloba se obrátila proti Jaroslavu Hřebíkovi, který jejich oblíbence nahradil.

V dalších angažmá sám sebe pasoval do škatulky muže, který likviduje kalamitní situace. Nejdřív zachraňoval druhou bundesligu v Ahlenu. Napoprvé se to povedlo. V druhé sezoně po deseti kolech bez výhry sám odstoupil. 

Podobný průběh mělo jeho zastavení v Plzni. Na západě Čech odtrénoval šest zápasů a šokující výhrou na milované Spartě dokázal sestup odvrátit. Totéž zvládl také s Innsbruckem a Českými Budějovicemi. Jediný krok mimo provedl, když loni kývl na nabídku OFI Kréta. Po půl roku z trápící se ho klubu odešel. 

Dopřál si pauzu a po půlročním odpočinku se mu naskytla šance, která Straku katapultovala zpátky na výsluní. Před třemi lety už dostal zatím výhradně klubový trenér údajně nabídku vést reprezentaci Albánie. „Nebyl to žádný výmysl. Je jedno, jestli jde o národní tým Albánie nebo Estonska. Je to přece to nejvyšší, co ve fotbale je. To, že se Straka mohl stát trenérem národního týmu, to je super věc,“ přiznal tehdy. Teď si stejnou větu může zopakovat, jen do ní dosadit Česko.


Po Spartě sám sebe pasoval do škatulky muže, který likviduje kalamitní situace
Strakovy výroky:
"Hráči jezdili nahoru dolů. Čišelo z nich odhodlání. Poborský s Kováčem se radovali, jako by právě porazili AC Mailand. Obrovská psychická zábrana spadla." Po premiéře na lavičce Sparty, v níž letenský tým v dubnu 2004 porazil Blšany.
"Vím, že když se potřebuju nabít, tak jdu do kostela. Čtu z bible, mám ji rád, protože mi dává sílu. Vy si to nedokážete představit. Říkají o mně, že jsem motivátor. Ale ta motivace mě stojí spoustu sil. Kdybyste mě viděli někdy po zápase..." O svém vztahu k náboženství.
"Ta rodina, jak jsem to nazval ve Spartě a v Teplicích, tady prostě musí jet." Po nástupu k fotbalistům Plzně v dubnu 2006
"Když jsme hráli proti Slavii, udělali jsme si pěkně z tataráku slávistickou hvězdu, já vzal ten talíř, dali jsme si na něj všichni ruce a já řekl: "A teď je sežerem!" A co se stalo? Snědli jsme ten tatarák, ale vyhráli jsme i to derby! To je holt ta psychologie." O známém rituálu před derby se Slavií, kdy své svěřence motivoval i gastronomicky.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...