Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sudí Webb je se sebou spokojený, Nizozemci mu vyhrožují smrtí

Sport

  10:24
LONDÝN - Přestože se po finále mistrovství světa stal rozhodčí Howard Webb terčem tvrdé kritiky poražených nizozemských fotbalistů, anglický sudí je se svým výkonem spokojen. Prý udělal všechno pro to, aby vyhrocený zápas udržel pod kontrolou.

Španělsko - Nizozemsko (kouč Van Marwijk spílá sudímu). foto: Reuters

Webb v utkání, které vyhrálo Španělsko 1:0 v prodloužení, rozdal rekordních 13 žlutých karet a navíc vyloučil nizozemského obránce Johna Heitingu. Hráči poraženého celku po zápase obvinili Webba, že stranil Španělům, ti mu naopak vyčítali příliš velkou shovívavost s tvrdou hrou "Oranjes".

SEDM HŘÍCHŮ SUDÍHO, které ovlivnily finále fotbalového MS - VÍCE ČTĚTE ZDE!

"V každém zápase doufám, že jako rozhodčí nebudu příliš vidět. Tentokrát jsem ale musel do hry často vstoupit, abych udržel utkání pod kontrolou," řekl Webb na stránkách Premier League.

NIZOZEMCI CHTĚJÍ JEHO ŽIVOT

Ani několik desítek hodin po finále nemohou Nizozemci sudímu Howardu Webbovi zapomenout údajné ovlivnění duelu mezi "Oranjes" a Španělskem.

Frustrace lidí z malého státu ovšem v některých případech již překračuje určité meze. Anglického rozhodčímu totiž dokonce přicházejí výhružky smrtí.

Například do redakce britského listu The Sun totiž dorazil dopis, ve kterém stálo: "Řekněte tomu chlápkovi, ať už nikdy nevstupuje na nizozemské území, protože jinak bude ZAVRAŽDĚN!"

Podobných vzkazů ale koluje především po internetu daleko více. Webba naopak zastal šéf FIFA Sepp Blatter, bývalí sudí, ale také nizozemský tisk a fotbalové legendy v čele s Johanem Cruyffem.

"Myslím, že jsme neměli moc na výběr a nemohli jsme zápas řídit jinak. Odevzdali jsme to nejlepší a odvedli jsme těžkou práci v náročných podmínkách," dodal.

Finále poznamenala tvrdá taktika Nizozemska, Španělé zase prakticky po každém zákroku obklopili rozhodčího a domáhali se karet pro soupeře. "Oranjes" měli také štěstí, že Webb nevyloučil Nigela de Jonga za kopnutí Xabiho Alonsa do hrudníku. V závěru zase přehlédl zápasnický chvat Carlese Puyola na Arjena Robbena a vítězný gól padl poté, co sudí neviděl teč zdi při přímém kopu Wesleyho Sneijdera a místo rohu nechal vykopávat od španělské branky.

"Vzhledem k důležitosti zápasu pro oba týmy jsem se k tomu snažil přistoupit lidsky a s rozumem. Nejdřív jsem hráče slovně varoval, nediskutoval jsem s nimi a starší fotbalisty jsem požádal, aby spoluhráče uklidnili," řekl Webb. Rodák z Rotherhamu se stal prvním rozhodčím, který v jedné sezoně řídil finále Ligy mistrů a finále světového šampionátu. "Je to velká čest. Šest týdnů v Jihoafrické republice jsme si opravdu užili," prohlásil.

Autoři: ,