Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švancara to se stadionem za Lužánkami nevzdal. Usiluje o dotaci na jeho obnovu

Sport

  12:25
Brno - Projekt bývalého ligového fotbalisty Petra Švancary s názvem Dejme za Lužánkami Š(v)anci mladým se dostal do finálového výběru 4. ročníku participativního rozpočtu města Brna Dáme na vás. Švancarův projekt je jedním z nejpodporovanějších z celkového počtu pětašedesáti, o jejichž podpoře mohou v listopadu hlasovat samotní Brňané.

Rozlučka Petra Švancary s kariérou foto: Anna Vavríková, MAFRA

Stadion za Lužánkami je ikonickým místem brněnského fotbalu. V říjnu 1996 tam padl divácký rekord české ligy, když na zápas se Slavií přišlo 44.120 fanoušků. Naposledy se na něm hrála první liga v roce 2001.

Od té doby stadion chátrá, jeho rekonstrukce a případná stavba nového je předmětem mnoha sporů. I přesto zde Petr Švancara v roce 2015 uspořádal svoji rozlučku s kariérou, na kterou přišlo 35.000 diváků. Od té doby se „Švanci“ snaží o další obnovu a využití sportoviště v této lokalitě.

Cílem nového projektu je vybudovat v prostoru bývalého stadionu čtyři hřiště se zázemím, která by mohli k tréninkům využívat mladí fotbalisté z celého regionu. Tréninkový azyl by tam našli také hráči florbalu, amerického fotbalu, lakrosu, frisbee a dalších sportů.

Rozlučka Petra Švancary s kariérou
Fotbalový stadion za Lužánkami.

„Lužánky jsou pro Brňany něčím naprosto výjimečným. Pro kluky, kteří chodili s táty a dědečky fandit Zbrojovce, je to doslova svatostánek. Toto místo zkrátka musí sloužit sportovním, ale i kulturním účelům. Když už tady nemůže hrát samotná Zbrojovka, chtěli bychom, aby se tu kluci a holky učili sportovat,“ uvedl v tiskové zprávě brněnský patriot Švancara.

Brno se díky projektu Dáme na vás stalo prvním statutárním městem v České republice, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni. Pro jeho čtvrtý ročník vyčlenilo město 33 milionů korun, a protože jeden projekt může stát maximálně tři miliony, znamená to, že bude realizováno nejméně 11 projektů. Všechny návrhy si mohou zájemci prohlédnout v těchto dnech na Náměstí Svobody.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat