2. prosince 2008 18:02 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Svěrkoše znovu láká Sochaux

Svěrkoš v Poháru UEFA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svěrkoš v Poháru UEFA. | foto: ČTK

OSTRAVA Fotbalový reprezentant Václav Svěrkoš by v zimní přestávce mohl odejít z Ostravy do francouzského FC Sochaux. Pětadvacetiletý kanonýr Baníku, který je v hledáčku předposledního týmu francouzské ligy už od léta, se ve čtvrtek do Sochaux vydá na inspekci a obhlídku města i zázemí.

Sága Svěrkošova odchodu z Bazalů začíná psát druhý díl. Nejlepší ligový střelec loňské sezony v létě odmítl několik nabídek a nakonec couvl i od přestupu do Saturnu Moskevská oblast, s nímž už byl téměř na všem domluven.

Právě na poslední chvíli před uzávěrkou přestupního termínu se ozvalo Sochaux, které pro Svěrkoše dokonce vypravilo zvláštní letadlo, ale rychlé jednání hráče od odchodu odradilo. Zájem francouzské strany však od té doby nevychladl.

"Pro hráče je důležité vědět, že o něj klub opravdu stojí. V létě se Sochaux ozvalo za pět minut dvanáct, ale od léta jejich zájem nepolevil. Teď je to už něco jiného," řekl dnes nejlepší podzimní střelec Ostravy, který konto soupeřů zatížil sedmi zásahy.

Ačkoliv i evropský fotbalový trh zažívá ekonomickou recesi, Svěrkošův odchod se zdá být velice pravděpodobný. Situace by se mohla vyjasnit už koncem týdne: hráč se totiž v doprovodu svého německého manažera Gerharda Pöschnera a zástupce majitele Baníku Tomáše Petery ve čtvrtek přímo v Sochaux potká s funkcionáři francouzského klubu. "Rád bych si prohlídl město, stadion, klub. Pokud bych tam měl jít, chci vědět, co mě čeká," uvedl Svěrkoš.

Sochaux potřebuje posily. Klub se tísní na předposledním místě francouzské ligy, ale pásmo záchrany je jen dva body daleko. Nejistá prvoligová existence a hrozba sestupu by v přestupových jednáních mohla být problém.

Reprezentační útočník naznačil, že do druhé ligy by se mu moc nechtělo.

"Chci se udržet v národním týmu, a z druhé ligy by to nebylo moc reálné. Kdyby byla nabídka na smlouvu pro první ligu, bylo to by docela zajímavé," řekl Svěrkoš.

Podobné kontrakty jsou u fotbalových reprezentantů běžnou praxí. Ze smlouvy v Norimberku se tak v létě vyvázal třeba Svěrkošův ostravský spoluhráč Tomáš Galásek, který měl po sestupu klubu z bundesligy volnou ruku ve výběru nového angažmá. "Času na jednání je hodně, zimní přestupní termín stejně začíná až za měsíc. A nikde není napsáno, že stoprocentně odejdu. Třeba v lednu začnu přípravu v Baníku," dodal Svěrkoš.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz