Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Světová média opěvují Koného: ‚Hrdina ze Slovácka‘ život zachránil už počtvrté

Francis Kone zachraňuje Martina Berkovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francis Kone zachraňuje Martina Berkovce. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Naposledy se český ligový fotbal dostal na stránky světových médií kvůli kauze okolo sexistických výroků na adresu ženské rozhodčí. Nyní je to z nesrovnatelně ušlechtilejších důvodů. Největší světové weby oslavují hrdinský čin Francise Koného ze Slovácka, jenž zachránil život protihráči Martinu Berkovcovi.

Sobotní zápas Slovácka a Bohemians nepřinesl branku ani příliš zajímavých fotbalových momentů, přesto pronikl na stránky BBC, ESPN, Washington Post a dalších médií takřka na všech kontinentech.

Útočník Slovácka Francis Koné totiž po kolizi brankáře Bohemians Martina Berkovce s vlastním obráncem Danielem Krchem prokázal chladnou mysl a pohotovou reakci, když otřesenému Berkovcovi vytáhl zapadlý jazyk. Dost možná tak soupeři ještě před zásahem lékařů zachránil život či zabránil vážnému poškození mozku, které při zablokování dýchacích cest hrozí.

„Jen duchapřítomná reakce soupeřícího útočníka zachránila život brankáři,“ píše britský Independent. Deník připomíná, že Koné se takto nezachoval poprvé, už dříve podobně pomohl zraněnému hráči během působení v Thajsku a dvakrát v Africe.

„Vždycky hned kontroluji, jestli hráči nespolkli svůj jazyk,“ citoval Koného Independent.

Už čtvrté záchrany života, které se Koné ve své fotbalové kariéře „dopustil“, si všímá i americká televize NBC na svých internetových stránkách.

Reakci rodáka z Pobřeží slonoviny nyní reprezentujícího Togo oceňuje i BBC, jež cituje i poděkování Martina Berkovce, které svému zachránci gólman vyslal z domácího léčení. „Děkuji Francisovi za záchranu a pohotovost... je úžasné, že mi pomohl a ještě jednou děkuji,“ napsal Berkovec na svůj facebook.

BBC také na příběh upozorňuje na svém twitterovém účtu a o Koném píše jako o hrdinovi. V diskusi pod tweetem se to jen hemží slovy o respektu, zazní i okřídlené heslo světového fotbalu „No to racism“ stejně jako pod videi kritického střetu na YouTube.

Francis Koné zachránil život Martinu Berkovcovi:

„Hrůznému momentu“ v české lize a následné záchraně života věnuje pozornost i bulvární britský Daily Mail. Deník píše o Koném jako o muži s „orlím zrakem“, jenž okamžitě rozpoznal nebezpečí a prsty vytáhl Berkovcův zapadlý jazyk.

„Největší zásah utkání Slovácka a Bohemians nepředvedl brankář, ale byl proveden na brankáři,“ píše Washington Post. Hrdinský čin oslavují i desítky dalších médií nejen z Evropy a Ameriky, ale i třeba Indie a fotbalistovy rodné Afriky.

Francis Koné, jehož vděčný Berkovec na dálku pozval na večeři, tak zase aspoň na chvíli proslavil český fotbal a zařídil, že se na světových webech možná vůbec poprvé objevil domicil „Slovacko“.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....