Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světová média opěvují Koného: ‚Hrdina ze Slovácka‘ život zachránil už počtvrté

Sport

  11:45
PRAHA - Naposledy se český ligový fotbal dostal na stránky světových médií kvůli kauze okolo sexistických výroků na adresu ženské rozhodčí. Nyní je to z nesrovnatelně ušlechtilejších důvodů. Největší světové weby oslavují hrdinský čin Francise Koného ze Slovácka, jenž zachránil život protihráči Martinu Berkovcovi.

Francis Kone zachraňuje Martina Berkovce. foto: Lidovky.cz

Sobotní zápas Slovácka a Bohemians nepřinesl branku ani příliš zajímavých fotbalových momentů, přesto pronikl na stránky BBC, ESPN, Washington Post a dalších médií takřka na všech kontinentech.

Útočník Slovácka Francis Koné totiž po kolizi brankáře Bohemians Martina Berkovce s vlastním obráncem Danielem Krchem prokázal chladnou mysl a pohotovou reakci, když otřesenému Berkovcovi vytáhl zapadlý jazyk. Dost možná tak soupeři ještě před zásahem lékařů zachránil život či zabránil vážnému poškození mozku, které při zablokování dýchacích cest hrozí.

„Jen duchapřítomná reakce soupeřícího útočníka zachránila život brankáři,“ píše britský Independent. Deník připomíná, že Koné se takto nezachoval poprvé, už dříve podobně pomohl zraněnému hráči během působení v Thajsku a dvakrát v Africe.

„Vždycky hned kontroluji, jestli hráči nespolkli svůj jazyk,“ citoval Koného Independent.

Už čtvrté záchrany života, které se Koné ve své fotbalové kariéře „dopustil“, si všímá i americká televize NBC na svých internetových stránkách.

Reakci rodáka z Pobřeží slonoviny nyní reprezentujícího Togo oceňuje i BBC, jež cituje i poděkování Martina Berkovce, které svému zachránci gólman vyslal z domácího léčení. „Děkuji Francisovi za záchranu a pohotovost... je úžasné, že mi pomohl a ještě jednou děkuji,“ napsal Berkovec na svůj facebook.

BBC také na příběh upozorňuje na svém twitterovém účtu a o Koném píše jako o hrdinovi. V diskusi pod tweetem se to jen hemží slovy o respektu, zazní i okřídlené heslo světového fotbalu „No to racism“ stejně jako pod videi kritického střetu na YouTube.

Francis Koné zachránil život Martinu Berkovcovi:

„Hrůznému momentu“ v české lize a následné záchraně života věnuje pozornost i bulvární britský Daily Mail. Deník píše o Koném jako o muži s „orlím zrakem“, jenž okamžitě rozpoznal nebezpečí a prsty vytáhl Berkovcův zapadlý jazyk.

„Největší zásah utkání Slovácka a Bohemians nepředvedl brankář, ale byl proveden na brankáři,“ píše Washington Post. Hrdinský čin oslavují i desítky dalších médií nejen z Evropy a Ameriky, ale i třeba Indie a fotbalistovy rodné Afriky.

Francis Koné, jehož vděčný Berkovec na dálku pozval na večeři, tak zase aspoň na chvíli proslavil český fotbal a zařídil, že se na světových webech možná vůbec poprvé objevil domicil „Slovacko“.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Mohlo by vás zajímat