Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Světová média opěvují Koného: ‚Hrdina ze Slovácka‘ život zachránil už počtvrté

Francis Kone zachraňuje Martina Berkovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francis Kone zachraňuje Martina Berkovce. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Naposledy se český ligový fotbal dostal na stránky světových médií kvůli kauze okolo sexistických výroků na adresu ženské rozhodčí. Nyní je to z nesrovnatelně ušlechtilejších důvodů. Největší světové weby oslavují hrdinský čin Francise Koného ze Slovácka, jenž zachránil život protihráči Martinu Berkovcovi.

Sobotní zápas Slovácka a Bohemians nepřinesl branku ani příliš zajímavých fotbalových momentů, přesto pronikl na stránky BBC, ESPN, Washington Post a dalších médií takřka na všech kontinentech.

Útočník Slovácka Francis Koné totiž po kolizi brankáře Bohemians Martina Berkovce s vlastním obráncem Danielem Krchem prokázal chladnou mysl a pohotovou reakci, když otřesenému Berkovcovi vytáhl zapadlý jazyk. Dost možná tak soupeři ještě před zásahem lékařů zachránil život či zabránil vážnému poškození mozku, které při zablokování dýchacích cest hrozí.

„Jen duchapřítomná reakce soupeřícího útočníka zachránila život brankáři,“ píše britský Independent. Deník připomíná, že Koné se takto nezachoval poprvé, už dříve podobně pomohl zraněnému hráči během působení v Thajsku a dvakrát v Africe.

„Vždycky hned kontroluji, jestli hráči nespolkli svůj jazyk,“ citoval Koného Independent.

Už čtvrté záchrany života, které se Koné ve své fotbalové kariéře „dopustil“, si všímá i americká televize NBC na svých internetových stránkách.

Reakci rodáka z Pobřeží slonoviny nyní reprezentujícího Togo oceňuje i BBC, jež cituje i poděkování Martina Berkovce, které svému zachránci gólman vyslal z domácího léčení. „Děkuji Francisovi za záchranu a pohotovost... je úžasné, že mi pomohl a ještě jednou děkuji,“ napsal Berkovec na svůj facebook.

BBC také na příběh upozorňuje na svém twitterovém účtu a o Koném píše jako o hrdinovi. V diskusi pod tweetem se to jen hemží slovy o respektu, zazní i okřídlené heslo světového fotbalu „No to racism“ stejně jako pod videi kritického střetu na YouTube.

Francis Koné zachránil život Martinu Berkovcovi:

„Hrůznému momentu“ v české lize a následné záchraně života věnuje pozornost i bulvární britský Daily Mail. Deník píše o Koném jako o muži s „orlím zrakem“, jenž okamžitě rozpoznal nebezpečí a prsty vytáhl Berkovcův zapadlý jazyk.

„Největší zásah utkání Slovácka a Bohemians nepředvedl brankář, ale byl proveden na brankáři,“ píše Washington Post. Hrdinský čin oslavují i desítky dalších médií nejen z Evropy a Ameriky, ale i třeba Indie a fotbalistovy rodné Afriky.

Francis Koné, jehož vděčný Berkovec na dálku pozval na večeři, tak zase aspoň na chvíli proslavil český fotbal a zařídil, že se na světových webech možná vůbec poprvé objevil domicil „Slovacko“.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...