Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chovanec: Těžká skupina na Euru? Ještě se ani nezačalo a už hledáme výmluvy

Sport

  18:18
PRAHA - Jeho tým Umbro sice na turnaji fotbalových internacionálů skončil poslední, Jozefu Chovancovi to ale dojem z tradičního povánočního souboje pokazit nemohlo. "Užívám si to, tak jako každý rok. Už tu patřím k nejstarším, ale zvládám to stejně, jako v minulých letech," usmíval se bývalý dlouholetý sparťanský hráč i trenér.

Trenér Jozef Chovanec. foto: Lidové noviny

Rok 2015 ještě začal na lavičce, vedl Slovan Bratislava. V dubnu u týmu skončil a od té doby na fotbalový kolotoč znovu nenaskočil. To mu ale zatím nijak nevadí. „Víte, jak to s trénováním je. Na začátku roku jsem měl hodně starostí, druhá polovina pak byla klidnější. Taky jsem se stal dědečkem, takže jsem spokojený,“ říkal.

Užíváte si odpočinek od trénování?
Užívám, člověk má čistější hlavu. Občas se starám o vnoučka, když mi ho svěří (úsměv). Ale vždycky, když se blíží víkend, jsem na fotbale. Dál se mu věnuju naplno, sleduju hodně zápasů. Nejen ligu, ale i nižší soutěže, mládež. Sám si otipovávám hráče, jejich kvalitu, výkonnost. Když mě někdo osloví, zeptá se na názor, můžu objektivně odpovědět.

Žádné studio ani názory expertů. Česká televize los Eura nezvládla

Nabídku na nové angažmá jste zatím nedostal?
Pár jich bylo. Zatím jsem žádnou nevzal, ale může se stát, že přijde nějaká, která mě hodně zaujme. Člověk se věnuje fotbalu celý život, tak u toho chce zůstat. Ale i sledování hráčů je jedna z cest. Může se na mě obrátit kterýkoli klub, když má o někoho zájem. Můžu podat cenné informace.

Ligu tedy sledujete pozorně, jak vidíte boj o titul?
Předpokládal jsem, že to bude vyrovnané. Sparta mohla být klidnější, teď není, protože nabídla Plzni šanci a ta ji využila. Nalilo jí to novou sílu, drajv. Nebyla v té době na top výkonnostní úrovni, ale pak ji to strašně nabudilo. Kdyby Sparta vzájemný zápas zvládla, jsem přesvědčený, že by došlo k daleko větším změnám v kádru Plzně. Takhle je to vyrovnané, liga bude mít náboj až do závěru.

Tipnete si, kdo nakonec titul urve?
To je jednoduché: ten, kdo bude mít stabilní výkonnost a taky sestavu. Třeba ve Spartě bylo hodně systémových změn, nepodařilo se úplně všechno. Plzeň toho využila a bude znovu velmi silná.

Když jste ve Spartě byl vy, důležité zápasy výsledkově zvládala, i když to třeba herně nebylo vždycky ono. Co je teď jinak?
Vidím, že proti Spartě i Plzni hraje většina týmů úplně jiným stylem než v ostatních zápasech. Zodpovědně, důrazně. A nastává situace, že Sparta v tom hledá problém, že to objevuje. Ale to už je přece dávno objevené a je to chyba Sparty, nikoho jiného. Problém vidím jinde: sestava se opravdu dost změnila. A v mých očích je základem úspěchu právě její stabilizace. Vítězné typy hráčů v týmu jsou, ale ty změny dělají strašně moc.

Co jako sparťan říkáte novinkám ve Slavii? Je pro Spartu dobře, že její tradiční rival nabírá sílu?
Je to určitě dobře. Už kvůli návštěvnosti - stabilitu v tomhle v Praze drží jen Sparta s Bohemkou, Dukla taková není a ani na Slavii se teď tolik nechodilo, tak snad se to změní. Pana Šimáněho znám, stejně jako spoustu dalších lidí ve Slavii. Ale už na tyhle otázky během let odpovídám asi počtvrté, majitelů se ve Slavii vystřídalo dost. Takže to beru jako jeden z dalších pokusů, kterých už bylo několik. Uvidíme, jestli se povede. Přeju jim, aby to vyšlo. Pro celou ligu by to bylo zajímavé.

Těžký los Eura 2016: Češi ve skupině narazí na Španělsko, Turecko a Chorvatsko

Reprezentaci čeká v létě Euro ve Francii. Jak vidíte šance českého týmu?
Otázka je, v jakém bude mužstvo rozpoložení, fyzickém i psychickém, jakou budou mít formu. Ale základní věc je rozhodně postup ze skupiny, to musí být priorita. O ničem jiném se nemůže mluvit.

Skupina je ale docela těžká, ne?
Ale tak, těžká... Doteď Chorvatsko nic neznamenalo, najednou je silné. Vždycky mi to přijde, že hned jak nám někoho nalosují, už hledáme výmluvu. Musíme to brát jako realitu. Spíš je důležité, s kým začínáte, s kým končíte. Na soupeře by se nemělo koukat jako na problém, vždyť třeba i Albánci hrají skoro všichni venku... Česko je pro každého nepříjemným soupeřem, už léta. Neměli bychom se ničeho obávat, věřím, že to chlapci zvládnou.

Co si přejete do nového roku?
Zdraví. To je strašně důležité. Když jste zdravý, máte elán a odvahu jít do různých projektů, těšíte se ze života. Proto přeju zdraví všem.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...