Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trápení Slavie proti sparťanské pohodě. Liga vyhlíží derby

Sport

  18:39
V sobotu se ve 20.15 proti sobě v Edenu postaví ve slavném zápase už po 280. fotbalisté Slavie a Sparty. Favorit je zcela jasný. Zatímco vršovický klub se celkově trápí, v lize je zatím na sestup, sparťané jsou první a užívají si klidné dny.

Tisková konference v šatně Sparty. Zleva trenér Lavička, Hušbauer, Dočkal. foto: ČTK

V českých poměrech je to nevídaná věc: fotbalisté Sparty pustili před velkým sobotním derby se Slavií (20.15) novináře do své kabiny. Sice "jen" v rámci tiskové konference, ale i tak je tohle netradiční prostředí jasnou známkou toho, že je Sparta v klidu.

I atmosféra před výkopem 280. derby v historii není zcela běžná. Je totiž divná. Pošmourná. Víc než fotbal se rozebírá nálada ve Slavii poté, co autobus s hráči po poslední porážce v Jablonci napadli maskovaní příznivci klubu.

K tomu si připočítejte nedůstojné tahanice a rozepře syna legendárního Pepiho Bicana se Slavií, které provázely pietní akt ke stoletému výročí narození otce, jehož odkazu je derby věnováno. "Pohoda je na naší straně," vypozoroval sparťanský záložník Bořek Dočkal.

Tenhle duel mezi Slavií a Spartou bude zcela jistě jiný. Už jen proto, že do něj půjde poprvé v historii samostatné ligy jeden ze soupeřů ze sestupové pozice: Slavia je 15. "Je jasně dáno rozdělení rolí, kdo je favorit a kdo outsider. My se za něj nepovažujeme, ale odborná fronta to takhle zhodnotí," řekl Miroslav Koubek, nový trenér Slavie.

Sparta jde do zápasu jako lídr ligy, který nemůže být po víkendu sesazen. Před rivalem má náskok 18 bodů a trenér Vítězslav Lavička přemítá: "Daří se nám, bude těžké vybrat základní sestavu. Rozpoložení klubů je rozdílné, ale varovné.

Slavia se bude chtít odrazit. My ale budeme hrát na vítězství." Pokoušet se teď sportovně srovnávat oba týmy je zbytečné. "Sparta má na většině postů asi větší kvalitu než Slavia. Pro nás je to závazek do budoucna, abychom se jí vyrovnali," plánuje Koubek.

Slavia má však svých problémů dost. Level s názvem Sparta je pro ni teď v nedohlednu. Sympatické aspoň je, že se slávisté za problémy neschovávají.

Po prvotním zákazu poskytování informací o incidentu s fanoušky promluvil kapitán Karol Kisel. "Snažíme se dostat do lepšího psychického stavu. Je to nejtěžší pozice, z níž Slavia v české lize do derby jde. Sparta je obrovským favoritem," přiznal Kisel. "Prožíváme složité období, ale brzo to bude minulost.

Slavia má svou historii a hrdost. Není možné, abychom se museli schovávat a žít v atmosféře strachu. Derby pomůže k tomu, abychom byli jednotná Slavia."

Stmelit by ji měl i kapverdský stoper Fernando Neves, který zažil báječné dva roky v Ostravě a čekají se od něj velké věci. "Může nám dělat starosti, má povahu, že je mu všechno jedno a dost si dovolí," hodnotí sparťan Josef Hušbauer, který s Nevesem hrál v Ostravě.

Sparta ovšem může kontrovat svým trumfem: Tomášem Ujfalušim. "Je blízko nominaci, případně sestavě," naznačil Lavička.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat