21. října 2008 13:48 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Trápení trvá. Může Sparta ožít?

Sparta se trápí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparta se trápí. | foto: ČTK

PRAHA Vidina titulu se fotbalistům z Letné vzdaluje, před 12 lety k němu dokázali vyletět z posledního místa. Zkuste si představit Spartu jako jednoho z adeptů na titul... Po první třetině fotbalové ligy je to pořádně smělá myšlenka.

Zlepšení týmu, který v posledních čtyřech kolech nedokázal ani jednou bodovat naplno, zatím nepřinesl ani nástup trenéra Jozefa Chovance, ani nedělní zápas v Plzni. Po něm mohli být hosté rádi za remízu 1:1. Čím delší je trápení Sparty, tím víc narůstá náskok vedoucí Slavie. To je dost důvodů k obavám, že se schyluje k dalšímu velkému zklamání.

Kdy bylo na Letné ještě hůř? V klubové kronice je potřeba zalistovat až k 12 let starým výsledkům. Rozjezd sezony 1996/97 hodně připomíná letošní události.

I tehdy Sparta napravovala nepovedený rok, kdy ji o titul obrala Slavia. Vstup se jí v porovnání se současnými výsledky nepovedl ještě víc, na první výhru čekala osm zápasů, po 7. kole dokonce padla v tabulce na poslední místo.

Další zajímavá shoda? Vlastimila Petrželu tehdy nahradil po čtyřech zápasech Jozef Chovanec. Stejný muž působí znovu ve funkci trenéra jako nástupce Vítězslava Lavičky.

Na sestup nikdo nemyslel
Porovnat by se dala i nálada panující v klubu. Věřil někdo v kritické situaci, že by utrápenému gigantovi z Letné mohl patřit na konci ligy mistrovský pohár? „Určitě jsme nemysleli na sestup, ale titul? Asi jen někteří,“ vybavil si záložník Tomáš Votava, který ve Spartě strávil téměř celá devadesátá léta. „Spadli jsme až na dno. Nemohlo to být horší,“ potvrdil i někdejší pilíř letenské obrany Jiří Novotný.

Zdánlivě nemožné se stalo realitou. Příznivý obrat zaskočil trochu i samotné sparťany. Mužstvo v rudých dresech rozjelo neuvěřitelnou šňůru 22 zápasů bez porážky, na konci března předstihlo dosud vedoucí Slavii a pohodlně první místo uhájilo.

Malým fotbalovým zázrakem by se mohla inspirovat i současná Sparta. Kromě Chovance zůstává na její soupisce stejně jako tehdy Tomáš Řepka jako poslední aktivní pamětník, kanonýr Horst Siegl je nyní asistentem hlavního kouče. Jinak se ale mnoho věcí změnilo. „Do Sparty chodívali hráči, kteří patřili ve svých klubech dlouhodobě k nejlepším a byli lépe připravení na tlak. Teď Sparta kupuje víc mladíky, ti na takový tlak zvyklí být nemusí,“ zmiňuje Novotný jeden z rozdílů.

„Tenkrát jste také v kabině potkali šest sedm reprezentantů. Ani to teď neplatí,“ přidává Votava další argument, proč pozice jejich bývalého klubu není jednoduchá. I tak oba věří, že současná Sparta má šanci zopakovat podobné vzepjetí. Podle Votavy může vylepšit sebevědomí Sparty jeden příznivý výsledek. „Stačí někoho prostě přejet. Třeba o tři góly,“ věří Votava. Jak ale připomíná Novotný, Sparta se už nemůže ohlížet jen na sebe. „Musí se dát dohromady, ale záležet bude i na Slavii. Pokud nezačne ztrácet, bude to mít Sparta hodně těžké.“