24. června 2015 1:05 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Krutý konec, ale výkon mě hřeje u srdce, řekl trenér fotbalistů Dovalil

Trenér Jakub Dovalil marně čaruje rukama, pro jeho tým Euro končí už ve skupině. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Jakub Dovalil marně čaruje rukama, pro jeho tým Euro končí už ve skupině. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Tohle vyřazení bolí. Český výběr do 21 let živil do posledních vteřin zápasu s Německem naději na semifinále malého fotbalového Eura. Ani čtyřminutové nastavení ale postupovou euforii v Edenu nespustilo. Jen uznalý potlesk a plácání po ramenou. „Kluci podali výborný výkon proti silnému soupeři, ale proti Německu jsme postup neztratili,“ řekl trenér Jakub Dovalil.

Co jste jako první řekl hráčům v kabině?
Kluci byli hodně zklamaní... Ale poděkoval jsem jim za výkon, nemají se za co stydět. Hřeje mě u srdce, že jsme byli schopní se prezentovat takovými výkony, bohužel jen pět poločasů.

Narážíte na nepovedený druhý poločas proti Dánsku. Jak moc vás zpětně tahle porážka mrzí?
Potvrdilo se to, co jsme říkali už po Srbsku: velká škoda toho poločasu. Tak to ale chodí, postoupí ten, kdo zvládne i těžké chvíle, my jsme ten poločas prostě nezvládli. Postup jsme neztratili proti Německu, ale bohužel ve druhé půli s Dánskem.

A to jste inkasovali až v závěru utkání...
Věci na turnaji šly proti nám. V prvním zápase měli Kadlec a Kalas karty, pak se Kadlec zranil. Přijeli jsme sem bez útočníka, Kliment je, nechci říct úplně útočník z nouze... Ani Přikryl není klasický útočník. Fotbal dokáže být krásný, ale někdy je krutý. Když to sečteme, nezvládli jsme jeden poločas. Máme nejlepšího střelce, nejvíc nastřílených branek ze všech týmů ve skupinách, což tak asi i zůstane, bohužel jsme přesto třetí. Je to takové smutné. Jsem ale rád, že hráči přišli dobře kondičně připravení. Po druhém poločase s Dánskem v tomhle směru panovaly pochyby, ale bylo to v pořádku, což ukázal i závěr utkání s Německem.

Zmar v podání českého reprezentanta Matěje Hybše.
Záchvěv naděje. Ladislav Krejčí slaví (vlevo) gól v německé síti s Matějem...

Semifinále se vás netýká, přesto ještě můžete o něco hrát. Když Anglie ve středu večer postoupí do semifinále, čeká vás baráž o olympiádu v Riu. Jak velká by to pro vás byla motivace?
Hráči dostanou ve středu volno, večer se sejdeme na hotelu a budeme společně fandit Anglii. Pokud půjdeme do baráže, věřím, že ji eventuálně zvládneme. Pro kluky by to byla odměna, všichni by si je pamatovali, že je to parta, která se dostala na olympiádu. Pro všechny sportovce, kteří se olympiády zúčastnili, to byla velká čest. Byl to pro nás jeden z cílů - když jsme nepostoupili do semifinále, byla by vyhraná baráž super.

Fanoušci vás po Německu ocenili potleskem vestoje. Spravilo vám to trochu náladu?
Samozřejmě. Když lidé vidí, že kluci makají, ocení je. Na hráčích bylo vidět, že když hrají před takovou návštěvou, je to úplně jiné. Lidé byli ve všech třech zápasech fantastičtí, udělali maximum, stejně jako fotbalová asociace. Jsou to příjemné zážitky, které si člověk bude pamatovat, bohužel se špatným koncem pro nás.

Bude mít nepostup na Euro podle vás nějaký dopad na český fotbal? A co na vaší pozici?
Hodnocení je dvojí: jedna rovina je nepostup ze skupiny, druhá rovina je předvedená hra. Co se mě týče, záleží na vedení asociace, jak se rozhodne, co převáží. Myslím, že naše hra potěšila a kluci ukázali, že jsou dobrý ročník. Zmáčkli jsme to, což v poslední době nebývalo v mládežnických kategoriích zvykem, se Srbskem nebo Německem jsme dřív prohrávali. Udělali jsme slušné výsledky, ale potěšilo mě, že kluci ukázali, že umí hrát i pod tlakem. I přes nepostup to českému fotbalu pomůže. Třeba někteří z nich přestoupí. Uvidíme. 

truRadim Trusina

Najdete na Lidovky.cz