30. září 2009 8:22 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Trenéři po celém světě padají, Wenger ale zůstává

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Arsene Wenger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arsene Wenger | foto: Morris Mac MatzenReuters

PRAHA Mnoholetá angažmá trenérů se v současném fotbale příliš nenosí. V době, kdy sebemenší klopýtnutí často znamená vyhazov kouče, se však najdou i výjimky. Třeba Arséne Wenger, který se zítra stane nejdéle sloužícím trenérem v historii Arsenalu. V londýnském velkoklubu působí už bezmála třináct let. Důvěru vedení si užívá už 4784 dní.

Kdo je to ten Wenger?" ptali se britští novináři v roce 1996, když tehdy ještě skoro neznámý Francouz přebral kontrolu nad fotbalisty z Highbury. "Předtím jsem vedl jen Monako či japonský tým Nagoya Grampus Eight. Byl jsem nicka bez zkušeností. Arsenal musel být v té době hodně šílený, když mě zaměstnal. Šílený nebo hodně odvážný," vzpomíná Wenger.

VYTRVALCI MEZI FOTBALOVÝMI TRENÉRY

Nejdéle sloužící trenér v historii: Guy Roux. Na lavičce Auxerre strávil 39 let. Do nenápadného klubu nastoupil v roce 1961, během 19 sezon ho dovedl z regionální soutěže až do první ligy. Získal s ním i jeden francouzský titul. Auxerre opustil v roce 2005, potom se zkoušel vrátit v Lens, ale kvůli vysokému věku, který odporoval řádům, musel v 68 letech s trénováním skončit.

Nejdéle sloužící trenér v současnosti: Alex Ferguson. Na začátku listopadu uplyne 23 let, kdy začal jednomu z nejmocnějších klubů světa vládnout charismatický Skot. Přitom ještě na začátku čtvrté sezony na Old Trafford mu hrozil vyhazov kvůli slabým výsledkům. Dnes si může sám vybrat, kdy u "Red Devils" skončí. Loni se vyjádřil, že zvládne u United ještě maximálně tři roky.

Nejdéle sloužící český trenér v současnosti: Karel Jarolím. Až napodruhé se bývalý úspěšný hráč ve Slavii natrvalo usadil jako kouč. Příští rok na jaře už povede červenobílé pět let v řadě. Jen pro porovnání - od dubna 2005 angažovala Sparta pět různých trenérů. Smlouvu má Jarolím pouze do června 2010 s roční opcí. Co bude dál? Buď zůstane dál, nebo neodolá vábení reprezentace.

S odstupem let se odvaha vyplácí. Wenger dokázal s "Kanonýry" vyhrát tři anglické tituly, čtyřikrát ovládl Anglický pohár, probojoval se do finále Ligy mistrů. A tak ani nevadí, že poslední čtyři roky nepřibyla do sbírky žádná nová trofej.

Hlavní přínos Wengera spočívá v tom, že s sebou přinesl atraktivní pojetí hry a vždy razil filozofii, ve které dával přednost mladým talentovaným hráčům. "Také jsem změnil pohled Angličanů na zahraniční trenéry. Než jsem přišel, nikdo nevěřil, že mohou být úspěšní. Dnes se tu přemýšlí úplně opačně," těší devětapadesátiletého kouče.

Je druhým nejdéle působícím trenérem v Anglii. Před ním zůstává jen Alex Ferguson. Charismatický Skot vede konkurenční Manchester United skoro třiadvacet let.

V Česku jsou náznaky zlepšení
V porovnání se zbytkem Evropy je to neuvěřitelný jev, oni zůstávají. "Jsou to obrovské osobnosti. Vytvořili si kolem sebe fungující realizační tým, který umí vést stejně dobře jako hráče. Obratně komunikují s vedením, médii a fanoušky," vysvětluje jejich jedinečnost Ladislav Valášek, viceprezident Unie českých fotbalových trenérů.

Jiné velkokluby mění trenéry skoro stejně často jako David Beckham kopačky. Real Madrid vystřídal osm trenérů v posledních pěti sezonách. Bayern Mnichov či francouzský Lyon si v poslední době nevystačí ani s jedním na rok. V čem se od Arsenalu či United liší? "Trpělivost s trenéry se často odvíjí od finanční síly klubu či jeho ekonomického systému," poukazuje Valášek.

Patří-li klub například jedné osobě, ta pak logicky do jeho chodu promlouvá razantněji než kolektivní vedení, které musí změny společně odsouhlasit.

NÁZOR LIDOVÝCH NOVIN

Trenérská trvanlivost

Trenér, který se dočká alespoň prvního výročí nástupu do funkce. V Česku je stále poměrně těžké takové fotbalové "oslavence" najít.

V Anglii je praxe ve velkých klubech až na výjimky opačná a třeba v Arsenalu se to projevuje pozitivně. Arséne Wenger se stane nejdéle působícím trenérem v historii slavného klubu. Po právu - jeho svěřenci hrají pohledný fotbal, i když ne každý rok na ně zbude nějaká trofej, nicméně vedení Arsenalu zbytečně nepanikaří.

Francouz má za sebou třináct let a je možné, že dalších třináct může u týmu ze severu Londýna ještě přidat. Vlastně si lze těžko představit, co by se muselo stát, aby "Kanonýry" nuceně opustil. Jeden nepovedený zápas židlí pod Wengerem skutečně ani drobně nezatřese.

Zkusme si také navodit situaci, že by podobnou trvanlivost jako Wenger mohl prokázat některý z jeho českých kolegů. To už je mnohem těžší. Nejblíž ke vzoru z Arsenalu má zatím Karel Jarolím ve Slavii. Jestli povede červenobílé i v roce 2018 a dosáhne na Wengerovu současnou metu, poznáme, že se ledy hnuly. Zatím nezbývá nic jiného než čekat.       (pta)

"To můžeme vidět třeba u Chelsea. Majitel Roman Abramovič má právo řídit úplně všechno. Vydrží mu jen jedineční trenéři," připomněl Valášek. Ruský podnikatel v Chelsea vyhodil za pět let čtyři trenéry. To je na anglické poměry vysoká fluktuace.

Dalším případem jsou kluby, jejichž výdělek je víc závislý na přízni fanoušků, kteří si kupují lístky a suvenýry. "Příkladem je Real Madrid či Barcelona. Jejich příznivci lační po drahých hráčích a výsledcích. Trenér jim prostě musí vycházet vstříc na úkor své vize," komentoval Valášek obtížnou situaci koučů ve Španělsku.

Obdobná situace je v Česku. Málokterý trenér přežije na lavičce jednoho klubu déle než dva roky. Stačí krátká série bez vítězství a výpověď visí ve vzduchu.

"Chybí dlouhodobé plány, protože se kouká jen na krátkodobé výsledky. První náznaky zlepšení představuje postavení Jozefa Chovance ve Spartě a Karla Jarolíma ve Slavii. Přebírají manažerskou práci, kterou trenéři v Anglii běžně plní. Je to správná cesta, ale ještě má ke svému vzoru daleko," zhodnotil Valášek české poměry. Alespoň dva kluby už mají správný směr.

  • 2Diskuse