Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Sport

Vrchol turecké fotbalové krize. Slavné Fenerbahce vážně řeší: Opustíme ligu?

Prezident Fenerbahce Ali Koc na mimořádné valné hromadě přímo na stadionu Sükrüho Saracoglua. foto: Profimedia.cz

S chladnou hlavou a zpovzdálí není zrovna jednoduché pochopit, co přesně se v tureckém fotbale v posledních týdnech a měsících odehrává. Korunu chaosu, který kolem tamní ligy nadále bublá, zkraje týdne málem dali na stadionu Fenerbahce, kde členové klubu zcela vážně hlasovali o možném stažení týmu z nejvyšší soutěže.
  16:02

Přes pětadvacet tisíc lidí na tribunách stadionu Sükrüho Saracoglua v rušné městské části Kadiköy při mimořádné valné hromadě nejprve poslouchalo naléhavé projevy klubových předáků. A pak zvedali ruce při jednotlivých bodech hlasování.

Gigantické shromáždění zaujalo i světová média.

Jedna z nejslavnějších značek tureckého sportu je totiž přesvědčena, že je jí (nejen) na fotbalových trávnících ubližováno. Slavné Fenerbahce sice nejvyšší soutěž prozatím neopustí, ale... „Na konci aktuální sezony se ke stejnému návrhu opět vrátíme a projednáme ho,“ potvrdil známý prezident klubu Ali Koc.

Členové klubu hlasují na mimořádné valné hromadě na stadionu Fenerbahce. Řešilo se i, zda slavná značka opustí nejvyšší tureckou fotbalovou ligu.

Je toho mnohem víc, co elitní tureckou Süper Lig trápí a sráží její prestiž.

Z nejvyšších míst fotbalové diplomacie opakovaně prší odsudky i zděšení. K událostem, které se v Turecku dějí, se často vyjadřuje i prezident FIFA Gianni Infantino, který měl naposledy obavy o bezpečí samotných hráčů.

Po utkání Trabzonsporu právě s Fenerbahce domácí fanoušci vtrhli na trávník, kde napadli i hostující fotbalisty. Někteří z nich se bránili pěstmi či kopanci, za což brankář Irfan Can Egribayat a obránce Jayden Quinn Oosterwolde obdrželi od disciplinární komise zákaz startu v jednom utkání a pokutu.

Tresty pro Trabzonspor:

Šest utkání bez fanoušků

Pokuta tři miliony tureckých lir (2,2 milionu korun)

Jeden zápas se na lavičku nepodívá trenér Egemen Korkmaz

Kvůli násilnostem také skončilo ve vazbě třináct fanoušků, i tak se z vedení Trabzonsporu ozývalo: „Nic vážného se nestalo, pusťte naše lidi!“

A přejít nelze ani další momenty, které aktuální sezonu v tureckém fotbale rámují.

Surový útok prezidenta klubu Ankaragücü na rozhodčího přímo na hřišti, odstoupení fotbalistů Istanbulsporu na protest proti vedení zápasu, odložení finále tureckého Superpoháru mezi týmy Galatasaraye a Fenerbahce proto, že jim úřady v dějišti utkání, kterým měl být saúdskoarabský Rijád, nedovolily při rozcvičce navléknout trička s podobiznou Mustafy Kemala Atatürka, zakladatele moderního tureckého státu.

Většina klubů, Fenerbahce nevyjímaje, podle zpráv z místních médií cítí křivdu na hřišti i v zákulisí. Stěžují si na sudí i verdikty důležitých komisí.

„Nehodláme podobné chování důležitých autorit nadále tolerovat,“ hlásal právě zmiňovaný šéf istanbulského Fenerbahce, než na úterý 2. dubna svolal mimořádnou valnou hromadu.

Její závěry jsou následující.

„Z ligy zatím neodstoupíme, neboť jsme přesvědčeni, že bychom se se stejnou nespravedlností museli vypořádávat i v nižších soutěžích,“ cituje prezidenta Aliho Koce agentura Reuters.

Přesto se členové Fenerbahce shodli na tom, že se jejich fotbalový tým v příštích dvou letech nezúčastní zápasů Tureckého poháru, nebo do něj nasadí dorostence. Totéž by se mohlo týkat i stále neodehraného finále Superpoháru, jehož náhradní termín (neděle 7. dubna) se modrožlutým kvůli účasti ve čtvrtfinále Konferenční ligy nepozdává. Kromě jiného data zápasu chtějí také „nezávislého zahraničního rozhodčího“.

Na závěr mimořádné valné hromady tureckého Fenerbahce přímo na stadionu Sükrüho Saracoglua nechyběla ani pyrotechnika.

„Za posledních dvacet let jsme si vytrpěli spoustu křivd, ukázali jsme nesmírnou trpělivost, když se nám děly nespravedlnosti, které by v žádné jiné zemi na světě nebyly možné. Nereagovat bylo proti zdravému rozumu,“ vysvětloval v úterý fanouškům a členům klubu Koc.

Podle médií poukazoval třeba na události z roku 2006, kdy Fenerbahce za podivných okolností ztratilo ligový titul v posledním utkání sezony proti Denizlisporu. Vracel se i ke korupčnímu skandálu z roku 2011, po němž soud poslal na šest let za mříže bývalého šéfa Fenerbahce Azize Yildirima, načež se v roce 2020 ukázalo, že byl nevinný. A neopomněl ani ozbrojený útok na týmový autobus z roku 2015, při kterém byl vážně zraněn řidič a ohroženi všichni hráči včetně tehdejšího českého reprezentanta Michala Kadlece.

I proto Fenerbahce zlobu nesměřuje pouze k Turecké fotbalové asociaci, ale rovnou k vládě, která se podle Koce chová k jeho klubu nefér.

Co bude dál?

Turecký fotbal patrně čeká dost výbušný konec ligy, v níž Fenerbahce stále bojuje o titul s městským rivalem Galatasarayem (aktuálně na něj ztrácí pět bodů a má zápas k dobru).

Ve hře zůstává i v Evropě, kde se o semifinále Konferenční ligy utká s Olympiakosem, což může být další potenciálně velmi třaskavý duel.

Jako by snad vášní kolem Fenerbahce nebylo dost. Tenhle příběh bude mít jistě pokračování.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...