Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

UEFA hrozí Chelsea a spol: zadlužené týmy nebudou hrát poháry

Sport

  20:30
NYON - Prezident UEFA Michel Platini zveřejnil analýzy financování klubů na základě pravidla o finanční fair play, které má pomoci postupně omezit jejich zadlužování. Za rok 2009 se zadlužilo 56 procent ze 733 prvoligových celků Evropy. Proti rostoucí spirále dluhů hodlá UEFA bojovat tím, že bude kluby nutit, aby pracovaly pouze s vlastními zdroji.

Chelsea - Everton (Terryho výraz mluví za vše). foto: Reuters

Z prvních analýz financování vyplývá, že prvoligové kluby třiapadesáti členských zemí UEFA měly dohromady za rok 2009 příjmy ve výši 11,7 miliardy eur (287 miliard korun), což je o 4,8 procenta více než za rok 2008.

Zároveň však výdaje vzrostly o 9,3 procenta na 12,9 miliardy eur (316 miliard korun), což znamená 1,2 miliardy eur (asi 29 miliard korun) dluhu.

Platini.

Oproti roku 2008 se tak dlužná částka zvýšila o plných 85 procent.

"Nové pravidlo fair play omezí finanční injekce bohatých majitelů. To ohrozí například Chelsea a Manchester City."

Nejvíce nezdravá situace je v Anglii, kde hned osm prvoligových klubů vykázalo minimálně o 20 procent vyšší výdaje než příjmy. Jen německá, rakouská, belgická a švédská liga skončily po finanční stránce v plusových číslech.

Nová pravidla mají vstoupit v platnost v sezoně 2012/13. Všechny týmy v Lize mistrů a Evropské lize se budou muset zaručit, že jejich příjmy a výdaje jsou vyrovnané. "V opačném případě nebudou moci v evropských pohárech startovat," řekl na dnešní tiskové konferenci generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

Pokud by toto pravidlo platilo již nyní, 11 týmů by prý nemohlo v Lize mistrů startovat. "Z třiceti největších klubů dokonce jen čtyři vykázaly finanční vyrovnanost," stojí v prohlášení UEFA. Ta však odmítla zveřejnit černou listinu dlužníků.

Zklamaná Chelsea (Drogba).

"Není cesty zpět," řekl Platini. "Nejde o žádný hon na čarodějnice. My chceme klubům pomoci, ne je ničit," dodal šéf evropského fotbalu, který si dal boj se zadlužováním klubů mezi hlavní body svého mandátu.

Pravidlo finanční fair play má rovněž omezit peněžní injekce od bohatých majitelů klubů. Například Roman Abramovič v Chelsea a šejk Mansúr z Manchesteru City dohromady pomohli klubům 730 miliony liber (asi 21,5 miliardy korun) k pokrytí ztrát.

V letech 2013 až 2016 proto bude povolená pomoc v celkové výši 45 milionů eur, a navíc pouze na pokrytí dluhů. V následujících třech letech se tato částka sníží na třicet milionů.

Součástí plánu je i omezení kádru na 25 profesionálních hráčů. V úvahu připadá i platový strop, ten však zatím evropské právo nedovoluje.

Příjmy klubů v průměru tvoří z 36 procent prodej televizních práv, 25 procent je sponzoring. Prodej vstupenek se stará o 22 procent příjmů. Týmy z pěti nejsilnějších lig Evropy (Španělska, Anglie, Itálie, Německa a Francie) tvoří jen 13 procent všech mužstev, starají se však o 63 procent příjmů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!