16. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Uplácelo se ve fotbale? Začíná sledovaný soudní proces

Rozhodčí Tomáš Adámek (vlevo) na zasedání disciplinární komise FAČR, která řešila korupci ve fotbalové první lize  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhodčí Tomáš Adámek (vlevo) na zasedání disciplinární komise FAČR, která řešila korupci ve fotbalové první lize | foto: ČTK

PRAHA Ostře sledovaný fotbalový proces je tady. Martin Svoboda alias „Chřestýš“ je obžalován, že uplatil rozhodčího Adámka. Jako svědci budou vystupovat i nejvlivnější lidé českého fotbalu.

V případu, v němž se justice pokusí rozplést pravdu o utkání Jablonec - Plzeň z března 2012, budou svědčit i Miroslav Pelta, šéf Fotbalové asociace, ale také Daniel Křetínský, majitel Sparty, plzeňský boss Tomáš Paclík, šéfka rozhodčích Dagmar Damková, či bývalý předseda disciplinárky Jiří Golda.

Obžalovaným je bývalý funkcionář Martin Svoboda, který měl slíbit a předat rozhodčímu Tomášovi Adámkovi 200 tisíc korun za výhru Plzně (ta zvítězila regulérně 2:0). Za to může v případě prokázání viny dostat až dva roky vězení. Adámek vše nahlásil – jemu hrozí až čtyřletý trest za přijetí úplatku. Čtvrtý sudí Pavel Býma měl o všem vědět, ale mlčel (sazba až tři roky). Svoboda tvrdí, že si Adámek vše vymyslel.

Vyplývá to z textu obžaloby, který MF DNES získala a její podstatné části otiskla už v průběhu března. V dokumentu zazněla poměrně silná slova od Křetínského s Peltou, kteří policii vypověděli, že byl Svoboda napojený na Plzeň, což funkcionář popírá. Jisté je, že je dlouholetým blízkým přítelem generálního manažera klubu Adolfa Šádka.

„Měl jednoznačnou informaci, že pan M. Svoboda v období více měsíců systematicky působil ve prospěch FC Viktoria Plzeň, a to tak, že před zápasem kontaktoval rozhodčí s příslibem úplatku, který pak následně osobně předával,“ shrnul žalobce Křetínského slova.

„V celé kauze se cítíme být poškozenou stranou, proto jsme na pana Adámka podali jak trestní oznámení, tak žalobu na ochranu dobrého jména klubu,“ řekl v únorovém rozhovoru pro LN majitel Plzně Tomáš Paclík.

Křetínský v září 2012 přinesl do sídla fotbalové asociace informace o systému ovlivňování fotbalu. Podle policie sice ve známé černé kabele nebyly důkazy, ale tahle kauza může být jejím produktem. Podobně jako šéf Sparty mluvil také mocný Pelta. „Co měl svědek informace, tak se měl (Svoboda) podílet na výběru hráčů, respektive měl pro ně pracovat na poli diplomacie,“ stojí v obžalobě.

Radim Trusina

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.