Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úspory fotbalového svazu? Dvacet výpovědí

Sport

  10:54
PRAHA - Ve fotbalové vládě je jasným benjaminkem, přesto na sebe hned v prvních dnech strhl značnou pozornost, když prohlásil, že všichni zaměstnanci fotbalového svazu dostanou výpověď.

Druhý místopředseda a pravá ruka Ivana Haška Jindřich Rajchl se rozhodl změnit český fotbal a po třech týdnech ve funkci říká: "Posouváme se kupředu. Nejde to bleskově ze dne na den, ale jdeme správným směrem. A o to jde."

První výsledek jeho "revoluce" bude znám v úterý, kdy bude výkonný výbor projednávat jeho návrh na restrukturalizaci svazového sekretariátu. Ten by měl být štíhlejší a hlavně levnější. "V současné době má svaz 91 zaměstnanců a já si myslím, že v budoucnu by jich mělo být kolem sedmdesáti. Většina oddělení zeštíhlí, naopak bych chtěl rozšířit oddělení PR," plánuje Rajchl.

Po čtyřech letech, kdy fotbalu dělali reklamu kritizovaní bafuňáři, totiž svaz potřebuje co nejrychleji dostat novou, lepší image. "Všude po světě žije sport s lidmi a ukazuje, že tady není jen pro fotbalisty a funkcionáře. Chci proto připravit různé charitativní akce, spolupracovat se školami a nemocnicemi," říká funkcionář s tím, že jeden takový projekt je už připraven. "Podrobnosti ale ještě odhalovat nechci. Včas je zveřejníme." Řepka sekretářem zůstane Jen jedna věc vás u Rajchla překvapí: na Strahově sídlí v kanceláři s nápisem "Reprezentační trenér" na dveřích. "To je asi poslední funkce, která mi ve fotbale chybí," směje se, a už vážně vysvětluje, proč ještě nebyl čas nápis změnit.

Fotbal ho prý zcela pohltil, říká o sobě, že kvůli němu nemá čas ani na svou advokátní praxi. Ve svazu totiž například připravuje novou funkci – post výkonného ředitele. "Generální sekretář by neměl být člověk, který sedí na svazu od rána do večera a někoho hlídá. Měl by být pojítkem svazu se zahraničím. Ale současně tady musí sedět někdo, kdo bude sekretariát skutečně řídit," tvrdí.

Do této funkce chce Rajchl dosadit někoho, kdo už delší dobu ve svazu působí. "Svůj tip mám, ale nechám si ho až na výkonný výbor. Zatím všichni souhlasili, že se jedná o ideální osobu, tak věřím, že můj návrh projde," říká tajemně.

Jisté je jedno: generálním sekretářem by měl být dál Rudolf Řepka, ačkoliv se spekuluje, že by ho měl vystřídat jeho předchůdce Petr Fousek. "Síla Řepky je právě v komunikaci s FIFA a UEFA, proto si myslím, že by v této pozici měl zůstat. Měla by mu být dána šance dokázat, co v něm je," míní Rajchl.

Rozhovor s Jiřím Rajchlem

Rozhovor s Jindřichem Rajchlem o tom, jak si představuje spolupráci s kontroverzním Františkem Chvalovským, čtěte v pondělních LN.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat