Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Už skončil i Ujfaluši. Co dělají další hráči slavné české generace?

Sport

  16:00
PRAHA - Byla to velmi úspěšná éra českého fotbalu. Tým kolem Nedvěda, Poborského či Kollera získal na Euru 2004 bronzové medaile. V pondělí ukončil aktivní kariéru obránce Tomáš Ujfaluši. Co dělají další klíčoví členové slavné generace?

Bývalý kapitán fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd foto: ČTK

Petr Čech (31 let). Stále patří k nejlepším brankářům světa, jasná jednička reprezentace. V létě završí deset let v Chelsea, s níž vyhrál i Ligu mistrů. Je v ideálním brankářském věku, končit se rozhodně nechystá.

Český brankář fotbalistů Chelsea Petr Čech

Zdeněk Grygera (33 let). Bývalý obránce po vydařených štacích v Ajaxu a Juventusu zamířil do Fulhamu. Tam ho ale trápily časté a zdravotní problémy. Kvůli nim předčasně ukončil kariéru. Fotbal nehraje, teď se začal angažovat v charitativním projektu Zelený život, občas komentuje v televizi.

Bývalý český fotbalista Zdeněk Grygera

Marek Jankulovski (36 let). Před dvěma roky se vítěz Ligy mistrů s AC Milán s velkou slávou vrátil do Ostravy. Po sedmi minutách zápasu s Hradcem si ale obnovil zranění kolena a v únoru 2012 ukončil kariéru. Na benefici se s ním přišlo rozloučit 20 tisíc diváků. Pravidelně chodí do televize komentovat zápasy Ligy mistrů.

Marek Jankulovski

Karel Poborský (41 let). Reprezentační rekordman (118 startů) ukončil kariéru už v létě 2007 ve "svých" Českých Budějovicích. Klub spoluvlastní i řídí. V minulém volebním období byl také členem výkonného výboru FAČR. Kromě jiného se angažoval i v politice.

Šéf fotbalistů Českých Budějovice Karel Poborský

Tomáš Rosický (33 let). Kapitán reprezentace už osmým rokem patří Arsenalu, ale i kvůli častým zdravotním trablům nehraje tak často, jak by si přál. Přesto patří ke klíčovým mužům. Nedávno se objevila zpráva, že mu Arsenal prodlouží smlouvu, pokud v sezoně odehraje aspoň 25 duelů. Zatím hrál desetkrát v základu a třikrát střídal.

Dirigent Rosický.

Tomáš Galásek (40 let). Svého času mu v reprezentaci patřila kapitánská páska, ale už více než čtyři roky nehraje. S rodinou se usadil v Německu, kde pokračoval v regionálních soutěžích. Od srpna 2012 dělal asistenta trenéra Michala Bílka u národního týmu.

Galásek je veterán reprezentace.

Pavel Nedvěd (41 let). V Juventusu se stal držitel Zlatého míče 2003 legendou, při jeho dojemné rozlučce v květnu 2009 slzel celý stadion. V Itálii se s rodinou usadil, je členem vedení Juventusu, do Česka jezdí hlavně podporovat fotbalové a běžecké akce společnosti adidas, k jejíž tvářím patří.

Pavel Nedvěd byl vyhlášen 3. června na galavečeru v Praze nejlepším hráčem ve dvacetileté historii samostatné české fotbalové ligy.

Vladimír Šmicer (40 let). Další vítěz Ligy mistrů se po vydařené kariéře v zahraničí vrátil do Slavie, které pomohl zlomit roky prokletí a dvakrát v řadě s ní získal titul. Když v roce 2009 skončil jako hráč, stal se z něj manažer reprezentace. Po nepovedené kvalifikaci o mistrovství světa v Brazílii skončil.

Vladimír Šmicer, manažer české fotbalové reprezentace

Jan Koller (40 let). Kariéru v tichosti uzavřel před čtyřmi lety v ruské Samaře. S rodinou se nejlepší kanonýr reprezentace (55 gólů) usadil v Monaku, odkud jezdí pravidelně do Česka. Když má čas, hraje I. B třídu za rodnou Smetanovu Lhotu. Nedávno se objevil také v národním týmu plážového fotbalu.

Bývalý český fotbalista Jan Koller v dresu Real Top Praha

Milan Baroš (32 let). V reprezentaci byl v posledních letech často kritizovaný, i proto skončil už po Euru 2012. Jako jeden z mála členů památné generace nadále hraje: působí v tureckém Antalyasporu, kam se přesunul po půl roce v Ostravě. Mateřskému klubu pomohl k záchraně a hrál zadarmo, za což si získal velké sympatie.

Český fotbalista Milan Baroš

Karel Brückner (74 let). Po úspěšných letech u národního týmu, který opustil po Euru 2008, překvapil přestupem k Rakušanům. Tahle štace se ale Brücknerovi nevyvedla. Téměř pět let je v důchodu, chvíli dělal poradce dočasnému reprezentačnímu kouči Ivanu Haškovi, nedávno z rodinných důvodů odmítl nabídku Plzně, která ho chtěla získat jako nástupce Pavla Vrby.

Karel Brückner.

Autor:

Mohlo by vás zajímat