15. října 2010 10:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

V českém fotbale se nevydělává. Musí se nejprve zbavit cirkusáků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Sparta - Slavia (radost sparťanů). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparta - Slavia (radost sparťanů). | foto: ČTK

PRAHA Ještě není jasné, kdo získá na konci sezony titul, kdo sestoupí nebo který hráč se stane nejlepším střelcem. V českém fotbale máte momentálně jedinou jistotu. Nevyděláte na něm ani korunu. V posledních letech připomíná vlastnictví klubu v Česku velmi rizikové podnikání.

Možnost zbohatnout je minimální, daleko pravděpodobněji se jeví možnost, že spadnete do dluhové pasti. Třeba i dlouhodobě nejbohatší Sparta hospodařila v předminulé sezoně se ztrátou 142 milionů korun.

DÁLE ČTĚTE

"Z dlouhodobého hlediska se na vlastnictví klubu vydělat v Česku opravdu nedá. Dnes naopak existuje hodně nabídek na převzetí fotbalového klubů u nás i v zahraničí. Když to řeknu lidově: všichni by se jich rádi zbavili," charakterizuje stávající poměry ředitel teplického klubu František Hrdlička.

Jeden z nejzkušenějších funkcionářů může být v klidu, severočeský klub se nachází v poměrně dobré ekonomické kondici. Jiní jsou na tom daleko hůř. To se akutně týká hlavně pražské Slavie. Slavný klub bude muset brzy přistoupit ke splacení dluhu 111 milionů bývalému majiteli a červenobílým se nedaří ani po sportovní stránce. K tomu není jasné, kdo by Slavii měl vlastně zachránit. Její skutečný majitel zůstává před veřejností skrytý.

"Každý klub nám v rámci pravidel musí deklarovat vlastnickou strukturu. Snažíme se dojít až na konec toho pavouka," říká licenční manažer fotbalového svazu Stanislav Rýznar. V praxi ale může narazit na těžko překonatelnou překážku. Akcie klubu sice vlastní konkrétní společnost, ale rozkrytí jejího pozadí už není možné. To je právě případ Slavie.

Existenci takového zádrhele si uvědomují také ve svazovém vedení. "Lepší by byl model, aby se majitelé ke klubům veřejně hlásili jako třeba Abramovič v Chelsea, ale podle mého víc kazí image českého fotbalu netransparentní toky peněz v klubech," domnívá se místopředseda ČMFS Jindřich Rajchl. Jinde v cizině jsou podmínky přísnější. Třeba v Německu je povinné, aby polovinu klubu ovládala občanská sdružení.

Pomohl by nový majitel
generální ředitel SK Slavia Praha Miroslav Platil a trenér Karel Jarolím.
U Slavie spěje vývoj k několika variantám řešení. V médiích se objevily zmínky o insolvenčním řízení, nicméně rejstřík možností je širší. Nabízí se také změna majitele. Podle středečního vyjádření ředitele klubu Miroslava Platila sice zatím konkrétní nabídka na stole neleží, Rýznar už však zaznamenal, že Slavia stále představuje lákavé zboží. "Kontaktovaly mě dvě skupiny, které by měly do Slavie zájem vstoupit, a chtěly zprostředkovat kontakt."

Kdyby Slavia získala konkrétního vlastníka, byl by to jeden z předpokladů, že by klub po ekonomické stránce v budoucnosti přestal strádat. V Teplicích to podle ředitele Hrdličky tak ve vztahu ke sklářskému koncernu AGC funguje. "Nemůžeme si dovolit jakýkoliv problém, protože se zodpovídáme jasnému majiteli, což je pro nás zavazující." Jen těžko se dá odhadnout, jestli stejné potíže jako Slavii potkají v probíhající sezoně také další účastníky první ligy.

Fotbalové prostředí je závislé na prostředcích zvenčí. Pokud významní sponzoři začnou škrtat ve svých výdajích, fotbalové kluby se budou muset přizpůsobit. "Už se s tím naučili pracovat," podotýká k tomu Rýznar. Ať bude budoucnost jakákoliv, v českých podmínkách fotbal už asi navždy zůstane odvětvím, ve kterém je dopředu nutné počítat se ztrátou.

  • 3Diskuse

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.