Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka pokračuje. Za prase v kvádru potrestala UEFA Legii uzavřením stadionu

Sport

  14:00
nyon - Kdy se to zastaví? Vedení Legie Varšava musí platit další tvrdou pokutu za choreografii fanoušků. Před zápasem 4. předkola Evropské ligy se Šeriffem Tiraspol totiž vyvěsila transparent přes celou výšku tribuny, kde je sektor příznivců Legie. Vyobrazila na něm prase v saku symbolizující představitele UEFA, které se rochní v penězích Legie.

Prase v kvádru je reakce na pokutu od disciplinární komise UEFA. foto: Reprofoto

Rozpoutali válku. Fanoušci Legie Varšava se vysmáli UEFA za nesmyslnou pokutu

Disciplinární komise UEFA za to a za použití pyrotechniky udělila klubu pokutu 50 tisíc eur (1,3 milionu korun) a uzavřela mu stadion na jeden zápas v evropských pohárech.

Celý sport mezi UEFA a fanoušky Legie se rozhořel vloni. Za užití pyrotechniky v zápase Ligy mistrů s Dortmundem byl totiž fanouškům Legie zakázán vstup na domácí zápas s Realem Madrid, což fanoušky proti vedení UEFA popudilo.

V letošním 3. předkole Ligy mistrů s FC Astana pak fanoušci Legie uctili památku obětí masakru během Varšavského povstání a připomněli jeho 73. výročí tím, že vyvěsili kontroverzní transparent s dítětem, kterému drží pistoli u hlavy nacistický důstojník.

Kontroverzní choreo fanoušků fotbalové Legie Varšava.

Polský odboj se totiž v roce 1944 pokusil vyhnat z metropole nacisty. To se mu však nepovedlo a německé jednotky zavraždily na 160 tisíc lidí, včetně dětí.

Pod transparent proto fanoušci zveřejnili nápis: Zemřely desetitisíce lidí a mnoho z nich byly malé děti. Nezapomeneme.

Disciplinární komise UEFA, jak je jejím zvykem, se však bez sentimentu rozhodla vyvěšení transparentu s politickým podtextem tvrdě potrestat. Legii udělila trest 35 tisíc eur (910 tisíc korun) a udělila klubu podmínku uzavření stadionu.

Legionáři, tedy fanoušci Legie, proto založili sbírku ve výši 2,5 milionů korun, jejíž účelem bylo vybrat peníze nejen na pokutu, ale také na další případnou reakci UEFA, protože se rozhodli učinit odvetný transparent, který vyobrazuje členy UEFA jako mafiány.

Prase v saku UEFA potištěném znakem eura, které si hoví v bankovkách od Legie doplnil v duelu s Astanou příznačný nápis „A pokutu 35 tisíc eur dostává...“.

Klub se za své fanoušky postavil a přispěl do sbírky s tím, že zbytek peněz vloží na charitu.

„Rádi bychom oznámili, že klub se nebude proti pokutě odvolávat. Pro ty, kteří chtějí přispět, založíme účet. Peníze poté předáme organizacím, které pomáhají veteránům z Varšavského povstání. Totéž platí pro všechny peníze, které do našeho klubu v souvislosti s těmito událostmi v posledních dnech přitekly,“ vydal klub prohlášení.

Teď se musí polský mistr vyrovnat vedle pokuty 50 tisíc eur i s uzavřením stadionu pro evropské poháry na jeden zápas. A jelikož Legia s Astanou vypadla, přenese se trest nejspíše do příští sezony.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!