1. října 2008 19:59 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Van Persie a Sneijder se hádají kvůli kopu na ME

Wesley Sneijder oslavuje svůj gól na 2:0 vstřelený do italské sítě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wesley Sneijder oslavuje svůj gól na 2:0 vstřelený do italské sítě | foto: AFP

AMSTERDAM Neproměněný přímý kop z fotbalového mistrovství Evropy se tři měsíce po turnaji stal příčinou hádky nizozemských reprezentantů. Wesley Sneijder obvinil útočníka Arsenalu Robina van Persieho, že ve čtvrtfinále s Ruskem nedodržel slovo a standardní situaci rozehrál místo záložníka Realu Madrid. Nizozemci nakonec prohráli 1:3 po prodloužení.

"Neříkám, že já bych dal gól, ale je to prostě otázka nějakých pravidel," řekl čtyřiadvacetiletý Sneijder listu Het Parool. "Od prvního tréninku jsem byl určen jako exekutor přímých kopů já a nikdo jiný se neměl míče dotknout. Tohle si s ním budu ještě muset vyjasnit," uvedl záložník k přímému kopu, který měli Nizozemci k dispozici před koncem zápasu za stavu 0:1 pro Rusko. Van Persie neskóroval, "Oranjes" přesto vyrovnali, nakonec však prohráli po prodloužení.

"Očekával jsem od Wesleyho, že je trochu na úrovni. Skutečné osobnosti nepotřebují k řešení svých problémů noviny," reagoval Van Persie na skutečnost, že Sneijder se s problémem svěřil nejprve novinářům. "Měl mi zavolat a určitě bychom si to vysvětlili. Nebo se mohl ozvat hned po zápase, třeba druhý den při snídani. Copak se konfliktu mezi Van Persiem a Sneijderem musí účastnit celý národ?" řekl pětadvacetiletý útočník. "Navíc rozhodně nebyl jediný, kdo mohl přímé kopy zahrávat. Zeptejte se trenéra!" dodal.

Legendární Marco van Basten, který Nizozemce na Euru vedl a nyní je u týmu Ajaxu, se odmítl k hádce mezi Van Persiem a Sneijderem vyjádřit. Jeho nástupce Bert van Marwijk uvedl, že konflikt nebude komentovat, dokud neoznámí nominaci na kvalifikační utkání o postup na mistrovství světa s Norskem a Islandem, která jsou na programu příští týden.

V nizozemské reprezentaci nejde o první spory, tým "Oranjes" má naopak za sebou dlouhou tradici konfliktů. Na mistrovství Evropy v roce 1996 se trenér Guus Hiddink pohádal s Edgarem Davidsem a záložníka poslal z turnaje domů. Aktérem dalších konfliktů byl v roce 2003 opět Davids, když se pohádal s Markem van Bommelem. V posledních dvou letech slovně "válčili" s trenérem Van Bastenem kromě Davidse a Van Bommela také Clarence Seedorf a Ruud van Nistelrooij.

ČTK

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Švýcarsko
4 : 2
36:41
Obránce Sklenička vypálil rychlým švihem a těsně minul švýcarskou klec.
36:01
Kovář zkusil zpoza branky odrazit puk od gólmana Mayera, ten byl připraven.
35:31
Faksa je zpět na ledě a Češi hrají krátkou přesilovku.