Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Varování pro fanoušky Slavie: V Bělehradě hrozí odplatou

Sport

  22:41aktualizováno  26. srpna 11:55
PRAHA - V Praze způsobili velké škody a zapříčinili policejní manévry, které doprovodil razantní zásah v centru města s desítkami zatčených. Nyní se fanoušci fotbalistů Crvene Zvezdy Bělehrad chystají znovu do akce. Tentokrát na domácím území. A za údajnou křivdu slibují důraznou odplatu.

Fanoušci Bělehradu. foto: ČTK

Před zítřejší odvetou předkola Evropské ligy musí být fanoušci Slavie na výjezdu velmi obezřetní. "Připravujeme pro ně manuál, aby věděli, jak se v Bělehradě chovat," přiznal mluvčí Slavie Ondřej Zlámal. Obavy jsou oprávněné.

"Atmosféra bude velmi horká, zejména na stadionu. To, co se stalo v Praze, berou všichni jako útok na sebe ze strany České republiky. V tom duchu informovala srbská média. Rozhodně bych nedoporučil fanouškům Slavie zdržovat se ve městě. Nálada ukřivděnosti je mezi bělehradskými fanoušky velmi silná," říká bělehradský novinář Dragan Petrovič.

Vzkazy od fanoušků CZ Bělehrad

*Od začátku to s námi chtěli provést (zásah v Praze). Proto nevěřím, že fanoušci Slavie budou pokoušet štěstí a pojedou do Bělehradu. Nikola

* Ostuda a hanba! Kvůli tomu všemu dostane Slavia v odvetě čtyři góly! S námi si všude mohou opravdu dělat, co chtějí. Dragan

*Na každém kroku je třeba jim dávat najevo, že nejsou vítanými hosty. Nic jiného si nezaslouží. Nemanja

Zdroj: crvenazvezdafk.com

Crvena Zvezda uveřejnila už v pátek na svých internetových stránkách prohlášení, v němž nabízí vlastní interpretaci událostí a třeba tvrdí, že potyčky v centru města vyvolaly ve skutečnosti policejní jednotky. "Existují desítky svědků, kteří viděli, že fanoušci v poklidu vyrazili ke stanici metra, aby se dostali na stadion. Policie je obklíčila v úzké uličce a znemožnila jim vstup do metra. Když se jeden z nich zeptal, kudy mohou projít, začali je policisté nemilosrdně mlátit obušky," nabízí klub svůj výklad.

A to nebyla jediná nepříjemnost, která prý příznivce nejpopulárnějšího srbského klubu v české metropoli potkala. Crvena Zvezda také upozorňuje, že fanoušci měli problémy se vstupem na stadion, kde museli předložit průkazy totožnosti. "Majitelé hotelů a hostelů totiž jako podle nějaké dohody trvali na tom, že pasy musí zůstat na recepcích," postěžovali si zástupci klubu. Nelíbilo se jim ani zpravodajství některých českých médií, které prý mělo mít rasistický podtón.

Po zápase rovnou za hranice Fanoušci Crvene Zvezdy, kteří už v minulosti prosluli mnohokrát jako jedni z nejdivočejších rowdies v Evropě, přijali tento výklad za svůj. Na jejich diskusním fóru se objevují příspěvky, kvůli kterým se musí bát fanoušci Slavie v Bělehradě o svoji bezpečnost.

Na oficiální zájezd slávistického fanklubu se přihlásilo 80 zájemců. Jejich dva autobusy ještě nemají zajištěnou policejní ochranu od srbských hranic, kterou pro ně Slavia požaduje. "Všechno budeme řešit až po příletu přímo na místě," poznamenal mluvčí českého mistra.

Slavia ani nemá přehled o tom, kolik odvážlivců se vydá na cestu po vlastní ose. Prodej vstupenek se uskuteční až přímo na stadionu Marakana v Bělehradě. Nejlepší rada pro všechny příznivce Slavie, které neodradí varovné signály, zní: omezit pobyt na srbském území na minimum. Přejet hranice, dorazit na stadion a po zápase zase rychle zamířit zpátky. "Měli by se zdržet jakýchkoliv politických projevů a nápadného chování. Dresy bude nejlepší si obléknout až na stadionu," zmínil Zlámal další doporučení.

Na cestě domů je může přes všechny komplikace zahřát také postup, ke kterému má Slavia po domácí výhře 3:0 velmi blízko.

Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům, ale kvůli vulgárním příspěvků jsme museli diskusi zrušit.