Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Video by Plzni přidalo body, Češi ale narážejí na zkonstnatělost FIFA

Sport

  19:30
PRAHA - Mohli mít o tři body víc a větší klid před zápasem se Spartou. To by ale fotbalistům Plzně museli rozhodčí uznat v posledních třech ligových kolech dva regulérní góly. Nestalo se a pokaždé kvůli mylně odmávanému ofsajdu. Sudím by pomohlo omezit přehmaty video, jeho zavedení v Česku naráží na odpor Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Jan Rezek. foto: ČTK

Proti Slovácku mohli jít v sobotu do vedení, proti Bohemians 1905 zase na konci podzimní části vyrovnat. V Plzni cítí křivdu, protože kvůli špatně odmávaným ofsajdům přišli o góly, které jim mohly zajistit lepší postavení v boji o fotbalový titul.

Jak ukázaly televizní záznamy, v obou případech je plzeňská námitka oprávněná. "Proto tentokrát dáváme oficiální stížnost ke komisi rozhodčích," řekl včera LN generální manažer Adolf Šádek. Před víkendovým soubojem se Spartou, která Západočechy v tabulce dohání, se objevují pochybnosti, jak velký vliv na průběh soutěže mají zákulisní tlaky.

Grafika_Plzeň.

Třeba i Šádek to nepřímo naznačil. "Jsem přesvědčený, že se nám to nestalo naposledy," řekl LN. Dál už svoji myšlenku nerozváděl. Z jeho slov bylo zřejmé rozladění. "Jen pevně věřím, že kompetentní lidé budou zodpovědní za to, aby soutěž byla už dál regulérní." Pomezního Jaroslava Moudrého, který zaváhal na Slovácku, nyní čeká slyšení před komisí rozhodčích a nejspíš i trest.

Českou snahu FIFA zamítla

V souvislosti s aktuálními událostmi se znovu nabízí možnost, jak chyby rozhodčích omezit. Zavedení videa propaguje bývalý rozhodčí Robert Henn. "Vždyť se průšvih s ofsajdem neobjevuje jednou za půl roku, ale každý víkend," podotýká. Při pátečních přenosech z ligy na stanici Nova Sport fanouškům od začátku sezony předvádí přednosti moderní technologie, která by podle něj fotbal nezdržela, ale dodala mu větší důvěryhodnost.

V Olomouci viděli spornou penaltu

Fotbaloví rozhodčí mají za sebou nevydařené kolo. Špatný dojem podtrhl Radek Příhoda při pondělní ligové dohrávce, ve které Olomouc hostila Ostravu.

Osud utkání, ve kterém domácí zvítězili 2:0, výrazně ovlivnila chybně nařízená penalta po první půlhodině, z které vstřelil Janotka vedoucí gól domácích. "Trochu nám to podlomilo nohy, do té doby jsme soupeře do ničeho nepouštěli," litoval ostravský kouč Karol Marko.

V čem byl problém? Ostravský obránce Bolf fauloval olomouckého Šultese, ale nedovoleného zákroku se dopustil za hranicí šestnáctky. Jenže olomoucký útočník dokázal doletět za bílou čáru. Rozhodčí Příhoda pak ukázal na puntík v pokutovém území.

Snaha, aby video využívali také přímo rozhodčí, zatím naráží na negativní postoj Mezinárodní fotbalové federace FIFA a pravidlové komise IFAB. Ke vstupu technologií do fotbalového světa se staví negativně a ani česká iniciativa na tom zatím nic nezměnila. "Oficiálně jsme požádali o svolení k testování během dvou až tří zápasů první ligy. Zpátky jsme dostali zamítavé stanovisko," řekl LN sekretář pravidlové komise Josef Krula.

Sám šéf FIFA Sepp Blatter navzdory kritice připouští diskusi jen o využití kamery na brankové čáře. Z postoje českých funkcionářů je zřejmé, že proti vůli mezinárodních orgánů nechtějí postupovat. Henn by jim doporučoval, aby jednali odvážněji. "Fotbal přece není ničí majetek." K změnám pravidel přitom dochází. V třetí lize a divizích se od začátku sezony dodržuje nařízení, že se ošetřovaný hráč vrátí na hřiště nejdřív po třech minutách.

"A kvůli tomu žádné svolení potřeba nebylo. Nerozumím tomu," diví se Henn. Třeba v Plzni by po posledních zkušenostech dohled pomocí videa ve sporných situacích zcela jistě uvítali. "Určitě by se tím předešlo do budoucna spoustě takových v uvozovkách neúmyslných chyb," uvedl manažer Šádek. Lobby pro zachování stávajících pořádků je ovšem také silná. Zatím nezbývá než věřit, že rozhodčí budou podávat spolehlivější výkony.

Autor: