Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Fotbalový míč Jabulani zkritizovala i americká NASA

Sport

  12:16
NEW YORK - Řadu kritiků oficiálního míče fotbalového mistrovství světa rozšířil mocný hlas. Podle výzkumu vědců amerického Národního úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) míč v rychlosti větší než 70 km za hodinu začíná být nepředvídatelný.

Oficiální míč pro mistrovství světa Jabulani foto: Reuters

NASA testovala míč Jabulani

Další nevýhodou balonu je podle NASA jeho váha, která činí 440 gramů. V kombinaci s nadmořskou výškou jihoafrických stadionů, z nichž se většina nachází výš než kilometr nad mořem, způsobuje hráčům problémy.

Fotbalisté si už před šampionátem a během něho stěžovali na to, že létá nepředvídatelně a příliš snadno. Jabulani dokonce přirovnali i ke "gumovému míči ze samoobsluhy".

Počínání FIFA kolem míče Jabulani, ale i ohledně míčů na předchozích šampionátech, kritizoval otevřeným dopisem i bývalý liverpoolský útočník Craig Johnston, který se v současnosti věnuje aplikování vědeckých poznatků do fotbalu. Mimo jiné je autorem kopaček Predator, které nosil například Zinedine Zidane či David Beckham.

Míč pro MS 2010 - Jabulani.

"Kdyby sponzor přišel do vaší kanceláře před mistrovstvím světa a řekl: Uděláme nový, perfektně kulatý míč, který hráči nebudou mít vůbec rádi, který bude způsobovat chyby větší než kdykoliv předtím, který zapříčiní menší počet gólů ze hry i standardních situací, který způsobí víc nepřesných přihrávek, že až 70 % střel a centrů půjde úplně špatně. Co byste odpověděli?" napsal Johnston s tím, že FIFA svým rozhodnutím ukázala, že míčem lze "zničit fotbal, jak ho známe".

Po řadě vyjádření už i Mezinárodní fotbalová federace FIFA během MS připustila, že na míči "je něco špatně". Problém se chystá řešit až po skončení šampionátu s trenéry a firmou Adidas, která míč pro MS dodává tradičně už od roku 1970.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat