19. března 2014 17:21 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

VIDEO: Pelta do brány! Z osmi penalt chytil předseda jen jednu

Štefan Jungmann a Miroslav Pelta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štefan Jungmann a Miroslav Pelta. | foto: ČTK

PRAHA Hlavně, ať to odsejpá! Fotbalový šéf Miroslav Pelta zaparkoval před nafukovací halou na Strahově, rychle vyfasoval rukavice a dres s jedničkou na zádech a šlo se na věc. "V brance jsem nestál dost dlouho, tak jsem zvědavý, jak to půjde," říkal bývalý gólman Jablonce.

Proti čtyřem mládencům, kteří loni našli obálku s penězi a vrátili ji majiteli, odchytal Pelta osm penalt. Bylo to od něj gesto. Poděkování za to, že smysl pro fair-play ve fotbale stále žije.

"Kluci ukázali, že morálka je někdy víc než krátkodobý finanční efekt. Když se v naší společnosti peníze ztratí, většinou se už nikdy nenajdou," řekl Pelta.

Pelta při exhibičních pokutových kopech pětkrát spadl na zem, třikrát zůstal stát, úspěšný byl jedinkrát. Aby vyhrál sázku, musel by chytit tři střely. Takhle si mladí muži odvezli osm míčů do svých klubů. "Sám sobě jsem se líbil, sebevědomí mi nechybí," prohlásil Pelta s pousmáním.

Předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Miroslav Pelta (druhý zprava) a trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba (vlevo) ocenili 19. března v Praze čestné chování čtyř mladých fotbalistů ze středočeských klubů, kteří v září u hřiště SK Lány naš

Dlouho jste nechytal, reflexy se vám vrátily hned?
Abych řekl pravdu, těšil jsem se a cítil se dobře. Jen balon byl nějak moc blízko brance a kluci dávali velké rány.

Proč nechytáte častěji?
Co jsem se stal předsedou asociace, musel jsem kvůli času omezit i tyhle akce. Přemluvit se nechám jednou za čas, dvakrát třikrát ročně. Uznávám, že to je škoda, protože v brance mám vždycky čistou hlavu a zapomínám na všední starosti.

Trénoval jste aspoň? Přišel jste do branky a hned jste padal na zem.
Ne, ani jsem se neproběhnul. Ale snažím se zhubnout, snad je to trochu vidět.

Jak se vám bude ráno vstávat po takovém nečekaném výkonu?
Nevím. Pokud špatně, dám si brufen. Ale je pravda, že plánujeme jednu fotbalovou akci s ministrem školství. Abych neudělal ostudu, asi začnu tajnou individuální přípravu.

Mimochodem, ve své brankářské éře jste penalty uměl?
Něco jsem chytil, ale rozhodně bych neřekl, že jsem byl hvězda nebo penaltový specialista.

Jan Palička