Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Skandál pokračuje. Dva opilí sudí v první lize, v zápise o duelu ani čárka

Sport

  10:30aktualizováno  12:01
PRAHA - Celé Česko v posledních hodinách nemluví o ničem jiném, než o opilých rozhodčích zápasu 29. kola Synot ligy mezi Příbramí a Slavií (1:3). Řeč je o čtvrtém sudím Marku Pilném a brankovém rozhodčím Jiřím Jechovi. Delegát duelu Lubomír Martinec ale tyto aspekty opomněl zmínit v zápise o utkání. Právě z těchto zápisů ale následně vycházejí případná řízení Disciplinární komise fotbalového svazu (FAČR).

Opilý rozhodčí Marek Pilný. foto: ČTK

„O situaci v Příbrami samozřejmě víme a ve čtvrtek na komisi rozhodčích se tím budeme zabývat. O dalších krocích pak budeme informovat,“ sdělil už ve středu večer předseda komise rozhodčích Miroslav Tulinger. Jeho komise je svolaná na dnešní 13. hodinu. O hodinu dříve musí být uzavřený zápis o utkání, což se už stalo.

Jisté je, že zápis členům komise příliš nepomůže. „Je to zásadní pochybení a jen to ukazuje na ten prales v českém fotbale,“ zlobí se pravidlový expert O2 Sport Robert Henn. „Všechny podobné okolnosti se musí v zápise o utkání uvádět, právě proto se dělají,“ dodává bývalý rozhodčí.

Zápis o utkání Příbram vs. Slavia.

Je ale pravda, že delegát může některé informace uvádět do neveřejné části. Ani to ale neučinil (viz fotografie zápisu).

„Opilý byl i brankový sudí Jiří Jech, schválně jsem chtěl, aby ho zabrala kamera, je to vidět na jeho očích. Přiznal to po zápase i naší reportérce, když odcházel ze stadionu. U něj mě to mrzí, měl našlápnuto ke skvělé kariéře, bohužel tím, jak musel plnit pokyny mocných, se z něj postupně stala tak trochu troska,“ připomněl Henn, že Pilný ve svém přestupku nebyl osamocený. Jech podle snímků na serveru tn.cz během zápasu i močil.

Na rozdíl od Pilného, Jech zápas dokončil. Pilný (sám pomezní sudí) už se ve druhém poločase u laviček neobjevil.

Mimochodem odměny za zápas pro rozhodčí v nejvyšší fotbalové lize se pohybují v řádu tisíců, Pilný inkasoval 4200 korun, z toho 2200 je platba na cestovní výdaje, Jech získal za svůj dohled na brankoviště 7500 korun.

Druhá strana zápisu o utkání.

„Je třeba si uvědomit, že je to ostuda českého fotbalu i na mezinárodní scéně. Videa se dostanou ven, Dagmar Damková vedla komisi rozhodčích a nyní chce funkce ve vrcholných světových orgánech. Tohle ji rozhodně nepomůže,“ dodává Henn.

Henn zároveň přiznává to, co řeší fanoušci a lidé v různých diskuzích: „Poslední roky se už v nižších soutěžích nepohybuji, ale dříve byla běžná praxe, že se někteří rozhodčí napili, že bez toho vlastně nemohli ani fungovat. Je rozdíl si dát v poločase v 1. třídě do kafe panáka na zahřátí při zápase v zimních měsících a je rozdíl být nalitý ze zvyku. Bohužel často na takových duelech ani nejsou delegáti a rozhodčí se tak stávají všemocnými.“

Jak ukazuje případ z Příbrami, někdy je úplně jedno, zda na fotbalovém zápase delegát je, či nikoliv.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!