Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Slovensko vítalo národní hrdiny a slavilo celou noc

Sport

  11:32
PRAHA/BRATISLAVA - SOUHRN VŠECH POSTUPUJÍCÍCH NA MS Slovenský fotbal zažívá nejkrásnější chvíle ve své historii od rozdělení federací v roce 1993. Vydřená výhra 1:0 na hřišti Polska posunula slovenské reprezentanty na mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice.

Slovensko slaví. foto: ČTK

V Bratislavě se tak slavilo až do rána a čekalo se na přílet fotbalistů, kteří si prý v Polsku prožili nejtěžší zápas své kariéry. Podobně na tom byl i trenér Vladimír Weiss, pro kterého byl závěr kvalifikace nejtěžšími dny v životě. "Po sobotní prohře se Slovinskem jsem prožil tři nejtěžší dny v životě.

SLOVENSKÉ OSLAVY Z LETADLA:

Posledních deset dní jsem pořádně nespal, možná jen tak tři či čtyři hodiny denně. Nakonec to ale mělo všechno význam a teď prožívám největší radost jakou jsem zažil," uvedl Weiss na pozápasové tiskové konferenci. "Jsem na hráče pyšný. Možná nám někteří nevěřili, ale my to dokázali a v Polsku vyhráli, i když s velkou dávkou štěstí," přiznal, že výhra 1:0 se nerodila snadno.

Slováci dokázali v Polsku vyhrát jako jediný tým v kvalifikaci a připravili tak Polákům první domácí porážku od března 2008. V Chorzówě, kde hru výrazně ovlivnilo sněžení, byli přitom lepší domácí, ale hosté bojovným výkonem udrželi vedení 1:0, které jim již ve 3. minutě zajistil vlastním gólem Gancarczyk.

"Museli jsme si sáhnout na dno svých sil. Byl to pro nás nejtěžší zápas kariéry. Terén byl hodně těžký a nedal se na něm moc hrát fotbal. Bylo to spíše o bojovnosti. My ale ukázali, jak jsme silná parta a dotáhli to k výhře," uvedl Erik Jendrišek, který se v útoku snažil především narušovat rozehrávku soupeře a odváděl hodně černé práce.

KDO JE NA MS 2010

Pořadatel: JAR.

Evropa (13 míst/9 obsazených): Anglie, Nizozemsko, Španělsko, Německo, Srbsko, Dánsko, Itálie, Švýcarsko, Slovensko.

Baráž: Bosna a Hercegovina, Francie, Irsko, Portugalsko, Rusko, Řecko, Slovinsko, Ukrajina.

Afrika (5/2): Ghana, Pobřeží slonoviny.

Jižní Amerika (4/4): Brazílie, Paraguay, Chile, Argentina.

Asie (4/4): Austrálie, Japonsko, KLDR, Jižní Korea.

Severní a Střední Amerika (3/3): USA, Mexiko, Honduras.

Baráž: Amerika (1/0): Uruguay/Kostarika Asie/Oceánie (1/0): Bahrajn/Nový Zéland.

Hlavní zásluhu na výhře má ale brankář Ján Mucha, který Slováky výrazně podržel i přes silný tlak domácích. "V posledních třech čtyřech zápasech podal vždy fantastický výkon. Není to jen brankář, který chytí co má, ale vždy přidá i něco navíc. Mnohokrát nás podržel. Dnes chytil snad tři vyložené góly," chválil gólmana Jendrišek.

Svěřenci trenéra Weiss se tak i díky Muchovi mohli vrátit do Bratislavy jako hrdinové. Jejich plánovaný oslavný návrat ale zbrzdily problémy na letišti v Katovicích a rozmary počasí, a tak na bratislavské letiště dorazili až v půl čtvrté ráno, tedy o tři hodiny později, než bylo v plánu. I tak na ně ale v hale čekalo několik desítek fanoušků, kteří provolávali oslavná hesla a podělili se s hráči o radost z historického postupu.

Zklamání naopak zavládlo ve Slovinsku, které i přes výhru 3:0 v San Marinu zůstalo druhé za Slovenskem a zahraje si jen baráž o MS. V ní změří síly se soupeřem ze silné čtveřice Rusko, Francie, Řecko a Portugalsko.

"Je to škoda, protože jsme věřili, že Slovensko v Polsku ztratí a my přímo postoupíme. I proto byla atmosféra v kabině po zápase smutná. Ale stále si můžeme postup vybojovat a to je hlavní," prohlásil trenér Slovinců Matjaž Kek. "Je pravda, že nás v baráži čeká favorizovaný soupeř, ale i polští a čeští fotbalisté byli favority naší skupiny a podívejte, jak dopadli. Věřím v postup," dodal Kek.

Pozitivně se snaží koukat na baráž i hráči Slovinska, kteří však přiznali velké zklamání z druhého místa. "Když jsem se dozvěděli výsledek z Polska byl to hrozný pocit," přiznal útočník Zlatko Dedič. "Ale musíme to hodit za hlavu a soustředit se na baráž. Máme schopnosti porazit kohokoli. Musíme baráž zvládnout, bylo by hrozné na mistrovství světa nepostoupit zvláště, když jsme k tomu byli tak blízko," dodal.

Pravá muka pak prožíval kapitán Slovinců Robert Koren, který kvůli karetnímu trestu byl v utkání se San Marinem jen v hledišti, a tak mohl na rozdíl od svých spoluhráčů sledovat zápas v Polsku od začátku do konce. "Doufám, že už nikdy v životě nebudu muset zažít něco podobného. Pořád jsem jedním okem sledoval telefon, jestli Polsko nevyrovná. Bohužel to nevyšlo. Gratuluji Slovensku k postupu," uvedl Koren, který by si přál v baráži hrát s Francií či Portugalskem.

Autor: