25. října 2010 17:18 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

VIDEO: Slzy a šok. Další fotbalista zkolaboval, svůj boj se smrtí vyhrál

Miguel García Parada. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miguel García Parada. | foto: www.youtube.com

SALAMANCA Chybělo málo a další profesionální fotbalista zaplatil za svoji práci životem. V 61. minutě duelu druhé španělské ligy mezi Salamancou s Betisem se na půlící čáře sesunul k zemi bezvládně Miguel García Parada. Jen včasný zásah lékařů a pomoc defibrilátoru mu zachránil život. S fotbalem ale bude muset v jedenatřiceti letech skončit.

Na půlící čáře si poklidně zavazuje Miguel García Parada kopačku a sleduje, jak rozhodčí kousek od něj krotí vášně po faulu jeho spoluhráče. Poté se zvedá, kousek popoběhne a bum...

Padá k zemi bez známek života. Všimne si ho první spoluhráč, rychle pádí k němu, blíží se i další. Bleskově jsou u hloučku záchranáři, během dalších tří minut je bezvládný hráč odvážen na nosítkách ve stabilizované poloze. V hledišti je hrobové ticho, někteří hráči marně potlačují slzy.

KOLAPS MIGUELA GARCÍI PARADY:

Vzpomínky na jiné fotbalisty (Kamerunec Foe nebo Španěl Puerta) opět vyskakují. Tentokrát ale vše dobře dopadá. Jedenatřicetiletý hráč Salamancy se smrti sice podíval do tváře, nakonec jej ale včasný zásah lékařů zachránil. Nyní leží v nemocnici a jeho stav je již stabilizovaný.

Podle prvních zpráv lékařů by mohl trpět hypertrofickou kardiomyopatií (HCM), což je nejčastější dědičné kardiovaskulární onemocnění, jež při běžných prohlídkách nelze zjistit. Diagnóza se nejčastěji stanoví na základě echokardiografického vyšetření. Pokud to potvrdí další vyšetření, kopačky bude muset García pověsit na hřebík.

To ale momentálně není podstatné, stejně tak i výsledek zápasu - mimochodem Salamanca jej s Betisem prohrála 0:3. To ale otřesené spoluhráče mrzí ze všeho nejméně.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz